2020 Toki Başvuruları İçin Gerekli Evraklar Neler?

Sosyal Konut Projesi olarak birden fazla çalışmaya yer veren TOKİ, ev sahibi olmak için kişilere belirli şartlar koymaktadır. Yüksek gelire sahip olanların başvuru için bir hakları bulunmamaktadır. Toki evleri, yapılma amacı kapsamında alt gelirli gruplara başvuru imkanı sunmaktadır.

Mutlaka Alınması Gereken Başlıca Evraklar

Planlı ve sosyal kent projesi olarak Toki başvuru içerisinde yer alabilmek için aranmakta olan ilk şart Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak gelmektedir. Aynı zamanda proje kapsamı içerisinde bulunan başvuru yapan bireylerin proje kapsamında yer alan il ya da ilçe sınırlarında da en az 1 yıllık ikamet süreci bulunması zorunlu tutulmaktadır. 25 yaşını dolduran ve bir ayda en fazla olarak 5.500 Türk Lirası gibi bir gelir de sınırlar içerisinde bulunmaktadır. Toki kura içerisinde İstanbul’a özel olarak gelir şartı 6.000 olarak sınırlandırılmaktadır. Aynı zamanda başvuru yapan kişinin kendisi, eşi ya da kendi velayeti altında bulunan çocukları için de sadece bir kez başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Toplu Konut Projesi olan Toki çekiliş içerisinde bulunmak için başvuran bireylerin kimlik fotokopisi, eğer ki şehit ailesi ise veya Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kullanmış olduğu kredinin durumuna göre Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı’ndan alacakları Hak Sahipliği Belgesi almaları da gerekmektedir.

Şartları Tamamlayan Evinin Sahibi Olabilecek

Ayrıca emekli olan bireyler için, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bizzat vermiş olduğu kimlik kartının fotokopisi ya da tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık heyet raporu da olmalıdır. Bu raporda bakılacak engel durumunun en az %40 oranında olması gerekmektedir. Emekli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan Emekli Kimlik Belgesi alınması şartı da aranmaktadır. Eğer ki söz konusu belge çıkmadıysa, emekli olduğunu kanıtlayan bir belge ya da yazının bulunması mutlaka başvuruların olması için gereken koşullar arasında yer almaktadır. Söz konusu şartların tamamlanmasının ardından başvuruda bulunan kişi, Toki sonuçları ile kendi evinin sahibi olabilmeye hak kazanmış olacaktır.