Belli zamanlarda sıfır arabalarda peşinatsız araba sahibi olmak için kampanyalar yapılmaktadır. Peşinatsız araba almak isteyenler aldıkları aracın ödemesini de mutlaka taksitle yapmak istemektedirler. Bunun için farklı bir çok seçenek vardır.

Bu kampanyalar senetle araba alma şeklinde olabileceği gibi, bankaların düzenlediği kampanyalar sayesinde de olabilmektedir. Sadece bankalardan tamamına kredi çekmek diye bir seçenek çok azda olsa bazen mümkün olabilmektedir. Kredi notu ile ilgili sıkıntılar yaşayanlar daha önce banka sicili bozuk olanlar otomobil firmalarının yaptığı taksitle ikinci el araba kampanyalarından ya da peşinatsız araba kampanyalarından rahatlıkla  yararlanabilirler.

Peşinatsız Taksitle Araba Ne Demek

İnsanların  almak istediği sıfır araç ya da ikinci el araç için  peşinat vermeden araca taksitle sahip olunması demektir.Araç almak isteyenlerin peşinatı yoksa peşinatsız araba kampanyalarından faydalanmaları oldukça karlı olmaktadır. Birikim yapmayı beklemek çoğu zaman fazladan zaman kaybına yol açmaktadır.

Faizsiz ve peşinatsız  araba alma seçeneğini insanlara finansal kurumlar sunduğu gibi araç firmaları da sunmaktadır. Peşinatsız  araba kampanyaları  imkanı tüketiciler için İster sıfır araçlarda olsun ister 2. El araçlarda olsun sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Araç sahibi olmak için belli bir birikime sahip olmaya gerek yoktur.

Senetle Araba Alma İşlemi 

Senet ile araba alım işleminde güven hem alan için hem satan için karşılıklı çok önemlidir. Faizsiz araba almak isteyenler için senetle yapılan alış veriş çok doğru bir seçenek değildir. Çünkü senet işlemlerinde galerici sattığı araç üzerinden ve kişiye sağladığı kredi üzerinden faizli sistemi işletecektir.

Bu işlemi ayrıntılı olarak yapmak için senet konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.Peşinatsız senet ile araba almak  ciddi şekilde yapılması gereken resmi işlemdir.Senet yaparak taşıt satım işlemini gerçekleştiren galeriyle anlaştıktan sonra taşıt için  ne kadar ücret ödeneceği kararlaştırılır.Kişilerin peşinat ödemesi yapmadan taşıt sahibi olma imkanları da bulunmaktadır. Önemli olan kişilerin almayı planladıkları aracı ödeme gelirine sahip olmalarıdır. Galeriden yapılan satışlarda taşıtın sahibi taşıtı alan kişi olmaktadır. Buradaki fark alan kişi bankaya değil, onun için kredi kullanan galericiye borçlu olunmasıdır.

Araba almak isteyen ama peşinatı olmayan kişilerin artık üzülmesine gerek kalmadı. Günümüzde peşinatsız taksitle 2. el araba veren galeriler ve otomobil firmaları bulunmaktadır. Ayrıca bazı bankalar belirli yıla kadar olan ikinci el arabalar için taşıt kredisi ve geri kalan miktar da ihtiyaç kredisi imkanı sunabilmektedir. Tabi ki ikinci el yerine sıfır araba için kredi çekilmesi her zaman bankaların daha çok tercih ettiği ve daha fazla miktarda kredi imkanı sunduğu bir durumdur.

Fakat bu kadar yüksek fiyatlarda araba almak için imkanı olmayan kişiler daha düşük miktarlarda kredi çekerek, geri kalan miktarı da ihtiyaç kredisi ile tamamlayabilir ve taksitle ikinci el araba sahibi olabilirler. Örneğin bazı bankalarda krediye uygun olarak görülen arabaların yaşı en fazla 5 olarak kabul edilirken, bazı bankalarda ise bu sınır 7 ya da 8 yaş sınırına kadar çıkabilmektedir.

TAKSİTLE 2. EL ARABA ALMAK

Otomobil firmalarından da bazı özel imkanlarla peşinatsız taksitle 2. el araba alabilme imkanı bulunmaktadır. Bu imkanlardan biri eski aracın peşinat kabul edilerek takas için alınması ve geri kalan kısmının da senetle araba satışı olarak taksitlendirilmesi şeklindedir. Diğer sunulan bir imkan da ikinci el arabanın ikinci el farklı bir araçla değiştirilmesi durumunda sunulan bazı kredi imkanlarıdır.

Bazı otomobil firmaları ve galerin anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşülerek de peşinatsız araba alabilmek için kredi başvurusu yapılabilmektedir. Aracın sahip olduğu bedel kadar kredi sunabilen anlaşmalı bankaların kredi desteği ile de ikinci el taksite araba 48 aya kadar vade ile ödenebilmektedir.

PEŞİNATSIZ 2. EL ARABA KREDİSİ İÇİN İSTENEN ŞARTLAR

Belirli bir yaşa kadar olan 2. el arabalar için taşıt kredisi veren bankaların aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bankalar kredi ile alınacak 2.el araba konusunda oldukça titiz davranmaktadırlar. Peşinatsız araba imkanı için taşıt kredisi çekilebilecek bankalardan biri olan AKBANK, krediyi sicil notu yüksek, belgelenmiş düzenli geliri olan kişilere vermektedir.

En fazla beş yaşına kadar olan ikinci el taşıtlara kredi veren banka, daha hızlı kredi sağlayabilmek adına kasko olması mecburiyetini  de kaldırmıştır. Bu şekilde peşinatsız taksitle 2. el araba alabilmek adına başvurulabilecek bankalar arasında Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ve TEB gibi bankaları örnek verebiliriz.