Araç satın almak isteyen ve bunu bankalardan kredi kullanarak yapmak isteyen kişilerin imdadına hem araç kredisi hem de ihtiyaç kredisi yetişmektedir. Araç kredisi şartları açısından ihtiyaç kredisine göre farklılıklar göstermektedir. Araç kredisinde satın almak istediğiniz aracı seçer ve belgelerini bankaya ibraz edersiniz. Banka seçmiş olduğunuz araç için bir meblağ belirler ve bu meblağ üzerinden belli bir oranını karşılayacak şekilde kredi kullandırır.

Hiçbir peşinatı olmayan kişiler için araç kredisi kullanmak çok da fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden kişiler ihtiyaç kredisi kullanarak taşıt alma yoluna da gitmektedirler. İhtiyaç kredisinde ise herhangi bir harcama göstermeden sadece sözel olarak talep ettiğiniz tutarı kredi olarak kullanabilirsiniz. Bu durum da alacağınız aracın tamamına karşılık gelecek tutarı ihtiyaç kredisi ile karşılayabilmenizi sağlar.  Avantaj olarak düşünüldüğünde her ikisinin de duruma göre artı ve eksi yanları bulunmaktadır.

  1. El Taşıt Kredisi

  2. el araç almayı düşünen kişileri de araç kredisinden faydalanabilmektedirler. 2. el araç kredisi şartları sıfır araçlara göre farklılık göstermektedir. 2. el araçlarda bankalar değerinin altında bir meblağ belirleyebiliyorlar. Bu durumda satın almak istediğiniz araç için daha fazla peşinat sunmanız gerekebiliyor. Bunun için 2 el araçlarda özellikle ihtiyaç kredisine başvuran kişi sayısı oldukça yüksektir. İhtiyaç kredisi ile 2. El araç almak isteyen kişiler aracın tam da bedeli kadar kredi çekebilir ve hiçbir peşinat biriktirmeyi beklemek zorunda kalmadan araç sahibi olabilir. Fakat ihtiyaç kredisinde kredi tutarlarının üst sınırları olduğu için yüksek fiyatlı araçlarda ihtiyaç kredisine başvurmanız işinizi görmeyebilir.

Bunun yanı sıra faize hiç bulaşmak istemeyen ya da daha az maliyetle araba sahibi olmak isteyenler için Katılımevim de bazı imkanlar sunmaktadır. Faiz yerine sadece cüzi miktarda ödediğiniz katılım payı ile araba sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Avantajları

Kredi ile araç satın almak için ihtiyaç kredisi bazı yönlerden araç kredisi şartları durumuna göre daha avantajlı olabilmektedir. İhtiyaç kredisinin en önemli avantajı alacağınız arabanın tutarının tamamına karşılık gelecek krediyi kullanabiliyor olmanızdır.

2019 yılında pek çok firmanın peşinatsız taksitle araba almak isteyen kişilere sunduğu avantajlar hızla devam etmektedir. Bu avantajlar nelerdir, senetle peşinatsız araba nasıl alınır? Otomobil firmalarının çok cazip şekilde müşterilerine sunduğu bir kampanya olan sadece senetle taksit ödenerek sıfır ya da 2. el araba satışı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanında çoğu otomobil şirketi 2.el araçları da peşinat olarak sayabilmekte olup geri kalan ödeme için kişiye senet yapılarak taksitle ödeme yapması ve bu şekilde araç sahibi olması sağlanır.

PEŞİNATSIZ TAKSİTLE ARABA ALMAK

Finansman şirketi olarak da çalışan bir çok otomobil firmasının peşinatsız araba satın alma imkanı sunmasının yanı sıra bazı bankalar da sıfır veya 2.el araba alınması durumunda kişilere imkanlar sağlamaktadır. Kredi sicil notlarına ve gelir düzeylerine göre kişinin kredi alabilmesi durumu söz konusu olurken senetle peşinatsız araba nasıl alınır, ile ilgili soru bankaların çalışma prensibinin dışında gelişmektedir.

Bazı kişiler senet yerine kredi ödemeyi tercih ederek bankaya başvurmak isteyebilirler fakat peşinatsız olarak arabayı alacak kadar yüksek kredinin bankalar tarafından verilmesi pek de mümkün olmamaktadır. Ancak geri kalan kısım ihtiyaç kredisi olarak çekilebilirse kişi bu ikinci çektiği krediyi peşinat olarak ödeyebilmektedir. Bu da belki senetle peşinatsız araba alınması yerine tercih edilebilir fakat hem taşıt hem de ihtiyaç kredisinin kişi tarafından alınabilmesi için kendisinin ve kefilinin kredi notu yüksek ve sicilinin düzgün olması, belirli bir geliri olması gibi bazı şartlar aranmaktadır.

SENETLE TAKSİTLİ ARABA ALMAK

Özellikle de 2019 yılı içerisinde otomobil firmaları tarafından yapılan peşinatsız senetle araba satışı kampanyaları ile pek çok kişi araba sahibi olabilmektedir. Özellikle de sıfır arabalar için hiç peşinat istenmeden sadece senetle taksit yapılarak sahip olunması müşterilere oldukça da çekici gelmektedir.

Tabi ki senetle peşinatsız araba nasıl alınır diyerek araştırma yapan kişiler tarafından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güvenilir ve bilinen otomobil firmaları ile iletişimde bulunmaktır. Bu durum senetle araba alınmasını sağlayan galeriler içinde geçerli olmakla birlikte, güven duyulmayan galerilerden ya da firmalardan her ne kadar imkanları cazip olsa da uzak durulması önemlidir.