Araba alırken nelere dikkat edilmeli?

Şimdilerde herkes araba almanın ve araba sahibi olmanın lüks bir davranış değil, aksine tüm herkesin ihtiyacı olan bir ulaşım aracı olduğu konusunda hemfikirdir davranmaktadır. Ülkemizde araba almak esasen çok kolay bir süreç almasına rağmen, araba alındıktan sonra karşılaşılabilecek problemler daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle senetle araba, faizsiz araba, peşinatsız araba gibi başlıklar tüm ihtiyaç sahiplerinin dikkatini cezp etmekte ve alıcıları yönlendirmede etkili olmaktadır. Araç satışları çoğunlukla sıfır olarak yetkili plazalardan, ikinci el olarak ise oto galerilerden veya araç sahiplerinden direkt olarak gerçekleşmektedir. Bu süreçte ayrıca noterden onaylı vekâletname ile de üçüncü şahısların aracılıkla yaptığı satışlar ek olarak gösterilebilir.

Senetle araba alırken dikkat edin

Son zamanlarda tüketicilerin araba alırken karşılaştığı problemlerin başında, yüksek olmasından kaynaklanan banka faiz değerleri gelmektedir. Alıcılar genelde araç alırken yüksek değerleri ödemekten kaçınmak amacıyla, yine yasal ve birbirlerini bağlayıcılığı olan senet işlemine başvurmaktadırlar. Günümüzde senetle araba almak mümkündür.

Araç sahibi. Araç sahipleri son zamanlarda araçlarını satarken alıcının parası yetersiz olduğu durumlarda paranın kalan kısmı için senet kabul etmekten kaçınmaktadırlar. Bunun sebebi ise alım yapan kişiyi bir daha görmek, bulmak veya peşinden koşmamak içindir. Çoğunlukla alım yapanlar tüm parayı öder ve öyle bu işi tamamlarlar. Faizsiz araba almak için ayrıntılı araştırma yapmak gerekir.

Galeri sahibi. Araç satışı yapmayı kendilerine meslek edinen bu kişiler, iki türlü olarak bu işi gerçekleştirir.

  1. Alım yapmak isteyen kişiye direk tercih ettikleri veya beğendikleri arabayı satarak.
  2. Alım yapmak isteyen kişinin eğer hali hazırda bir aracı varsa Takas yöntemi ile üste para alarak bu işlemi gerçekleştirmeleridir.

Her iki işlem için de eksik kalan para miktarı kadar alıcılar senetle işlem yapmak isteyebilirler. Çünkü bazı alıcılar bankadan para çekmek istemeyebilir. İşte bu durumda galeri sahipleri bu iş için zaman ve mekân harcadığı için çoğunlukla kabul ederler. Yani kısaca sizin yerinize onlar kredi çeker ve kâr uygular. Noter işlemini hemen yapmanız iyi olur. Alıcılar parasını ödedikçe galeri sahibindeki senetlerini alabilirler.

Bu süreçte satıcı olan galeri bor miktarı kadar satılamaz haczi koyar ki sizde hemen aracı satmayın diye. Borç kapanınca araç tamamen sizin olacaktır. Buradaki risk sizin ruhsatınıza şerh koyan galeri borcunu ödemeseniz avukatlar aracılığı ile istediği zaman aracını alabilir. Bu arada, eğer galeriden senetle araba almak istenirse normal fiyata göre galeri sahibinin % 2-3 oranında kâr koyduğu unutulmamalıdır.