Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2020

Hemen hemen herkesin hayali bir araç sahibi olmak olabilir. Toplu taşıma gibi birçok durakta durduğu için size çok zaman kaybettiren bu ulaşım yolundan kurtulmak ister büyükşehirlerde yaşayan insanlar. Gideceği yere daha konforlu şekilde seyahat edebilmek için satılık araba ilanlarına bakarlar. İmkanları kovalayıp taksitle araba almayı denerler.

Mobilize olarak refah düzeyini artırmak isteyenler için ikinci el araba bile olsa bir taşıt sahibi olmak elzemdir. Ama siz bu hayaller içinde kendi ayağınızı yerden kesmek için araştırma yaparken dolandırıcılarda sizlerin hayallerini suiistimal ederek ceplerini doldurma peşindedir. Bu sebeple sıfır veya ikinci el oto fark etmez araç alımına çok dikkatli yaklaşmanız gerekir.

Araç Alırken Uygulanacak Yöntemler

Öncelikle araç piyasası hakkında çok bilgili değilseniz önerimiz sıfır bir araç almanız yönünde olacaktır. Doğrudan taşıt kredisi çekip satış bayiinden bir araç alırsanız dolandırılma ihtimaliniz sıfıra iner. Ama bayiden alacağınız ikinci el araçları da mutlaka başka bir ekspere göstermeniz gerekir. Çünkü bayilerde, ikinci el araçların kilometresi ile oynayarak aracı daha yüksek fiyattan satmaya çalışabiliyor.

İlk kez bir taşıt alıyorsanız her taşıt size aynı konforu sunmaya biliyor. Bunun için test sürüşü yapmadan araç almamanızı uzun sürüş deneyimi için alacağınız modelin aynısından bir kiralık araba ile birkaç gün deneme yapmanızı öneririz. 2. El arabalar dolandırıcılığın en çok yapıldığı pazarlardır. Eğer iyi araştırma yapamıyorsanız sahibinden otomobil ilanlarından uzak durmanız en doğrusu olacaktır.

Araba Alırken Yapılan Dolandırıcılıklar

Genelde dolandırıcılar aynı aracın ilanını farklı isimler üstünden yüksek fiyatlardan ilana koyarak asıl aracın fiyatlarını yükseltmektedir. Bu sebeple tek bir internet sitesine bağlı kalmayıp birçok site üzerinden karşılaştırma yapmak daha doğru olacaktır. Sıfır araba fiyatları yüksek olabilir ama ikinci el arabaların fiyatları yeni araba fiyatlarına çok yakınsa orda bir sorun olabilir o ilanı elemenizi öneririz.

Hayaliniz bir araç almak iken bir anda hayallerinizin paramparça olduğuna şahit olmak istemiyorsanız adımlarınızı dikkatli atmanız gerekir. Sahibinden satılık arabalar yerine bayilere yönelmenizi tavsiye ederiz. Ve ikinci el piyasaları yerine Katılımevim, uygun kredi imkanları, taşıt piyasasında yapılan indirimler gibi imkanları kovalayarak risksiz bir şekilde sıfır bir araba alıp yıllarca kullanmanızın daha iyi olacağını söyleyebiliriz.