Araç Kredisi İle Beklemek Yok

İnsanlar için zorunlu bir ihtiyaç olan araba almak için yıllarca birikim yapmak gerekmektedir. Ancak aradan çok zaman geçeceği için arık beklemeden kolaylıkla araç kredisi kullanarak dilediğiniz aracın hemen sahibi olabilmektesiniz. Bankalar farklı kredi faizleri ve vade seçenekleri ile hayalini kurduğunuz araca sahip olmanızı çok kolay bir hale getirmektedir.

Bütçeniz doğrultusunda belirlenecek uygun ödeme koşulları sayesinde 48 ay vade ile kredi kullanabilmektesiniz. Ülkemizde hizmet veren bankalarda araç kredisi faiz oranları 1,05 ila 1,15 aralığında değişim göstermektedir. Tercih edeceğiniz bankaya istenilen evrakları eksiksiz olarak sunduğunuz zaman aynı gün içerisinde veya birkaç gün içerisinde krediniz verilmektedir. Araç kredisi kullanmak için ilk olarak mutlaka uzun zamandır müşterisi olduğunuz banka ila araştırmalarınıza başlamalısınız.

Müşterisi olduğunuz banka en uygun araç kredisi imkanlarını çok daha detaylı sunabilmektedir. Vadede, kredi oranlarında veya dosya masraflarında ekstra indirim sağlayabilmektedir. Eğer istediğiniz kolaylığı bankanızın sunmadığını düşünüyor iseniz diğer banka seçenekleri devreye girmelidir. Bankaların hemen hepsinin internet sitelerinden veya mobil bankacılık uygulamalarından kolaylıkla kredi hesaplamalarını yapabilmektesiniz.

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

Araç kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Sunulan vade seçeneği,
  • Faiz oranları,
  • Sıfır veya ikinci el araç için faizleri aynı oranda mı?
  • Dosya masrafları,
  • Ekstra giderler,
  • Bankanın aracın ne kadarını kredi olarak verdiği,
  • Araç üzerinde ödeme bitene kadar ipotek olup olmayacağı,
  • Taksit gecikmesi yaşandığında neler ile karşılaşacağınız,
  • Talep edilen evrakların yanı sıra kefil istenmesi,
  • Vade uzadıkça faiz oranlarında yaşanacak değişim, taşıt kredisi kullanırken dikkat gerektiren en önemli noktalardandır.

Bankalar Aracın Tamamı İçin Kredi Verir mi?

Ülkemizde hizmet veren pek çok banka sıfır veya 2. el araç kredisi kullanan müşterilerin istedikleri aracın kasko değerinin 560 ila %80 kadarını kredilendirmektedir. Bunun yanı sıra genellikle kredi tutarının 0,005 kadar yasal olan dosya masrafı ve ekstra giderleri talep etmektedir. Elinizde hiç birikim almadan araç almak gibi bir düşünceniz var ise genellikle banka araç için çıkardığı kredinin yanı sıra ihtiyaç kredisi kullanmanızı sağlamaktadır. İki krediyi tek bir kredi gibi eş zamanlarda ödeyerek yine hemen araç sahibi olmanız sağlanmaktadır.