Bankadan Satılan Ev Nasıl Alınır?

Oturmak veya yatırım yapmak amacıyla ev satın almak isteyenler, nakit paraları olmadığı zaman bankalardan konut kredisi almak için başvururlar. Banka ödeme gücünüze göre konut kredisi verir. Uzun döneme yayılabilen vadeler ile alınan krediler karşılığında alacağınız ev üzerine ipotek koyulur. Yani kısaca yapılan ipotek banka için bir nevi garantidir. Borcun ödenememesi durumunda bankanın aldığı güvencedir. Borcunu ödeyemeyen alıcı evini bankaya bırakmak durumunda kalır. Bunun sonucu olarak ev ihale usulü ile satışa çıkarılır. İhaleye katılan firmalar, uygun şartları tamamladıkları taktirde ev için fiyat sunarlar. En yüksek fiyatı veren kişi evi satın alır. Böylece bankanın eline likit para geçmiş olur. Bankalar, çeşitli kredileri teminat gösterilen mülkler karşılığında kullandırırlar.

İpotekli Evlerin İhale Usulü İle Satışı

Maddi olarak sıkıntıya düşen, kredi kullanan kişilerden alınan bu ipotekler ödeme yapılamaması durumunda satışa sunulur. Parasını tahsil etmek isteyen banka için ipoteğin değerinden ziyade, hızlı satılması önem taşır. Ayrıca evin emlak vergisi gibi borçlarını da yüklenmek istemeyen banka, evi bir an önce elden çıkarmak ister. Böylece bankanın eline bir anda nakit para geçer. İhale usulüne göre yapılan bu satışlarda fiyat piyasa değerinin oldukça altındadır. Bu durum ipotekli evler açısından dezavantaj olsa da banka için nakit para demektir. Ayrıca piyasada uygun fiyatlı ev kollayan yatırımcılar için ise kaçırılmayacak bir fırsattır. Banka ipotekli ev satın almanın çeşitli avantajları vardır.

  • Alacağınız evin değeri piyasaya göre uygundur.
  • Evi aldıktan sonra üzerinde herhangi yasal bir sınırlama olmaz.
  • Emlakçı olmadığı için ekstra ücret ödenmez.
  • KDV muafiyeti ile ev sahibi olmuş olursunuz.

İpotekli Gayrimenkul Satışı ve İşlemleri

Gayrimenkullerin satış fiyatı eksper tarafından belirlenir. Buna göre alıcılar tarafından belirlenen fiyat sunulur. Banka bunların arasından en yüksek değeri belirleyerek satışı gerçekleştirir. Ev ile ilgili detaylar bankaların internet sitesi üzerinden ilan edilir. İpotekli kredi ile alınan gayrimenkul böylece nakitte çevrilmiş olunur. Banka, evleri bir an önce elinden çıkarmak istediği için uygun fiyat aralığında sunar. Bir diğer avantajı ise arada komisyon almak için çalışan alıcıların olmamasıdır. Direkt bankadan satıldığı için aracı kurum olan emlakçılara para ödenmemiş olunur. Ayrıca bu konutların satışlarında hükümet KDV indirimi de uygular.