Bankaya Kredi Borcu Olan Kişiler Taşıt Kredisi Alabilir mi?

 

Bankalar kişilerin alacakları şeye ve durumlarına göre kredi verirler. Örneğin taksitle araba almak isteyenlere taşıt kredisi, ev almak isteyenlere konut kredisi ve ihtiyacı olana ihtiyaç kredisi vardır. Bankadan alınan krediler, belirlenen vade içerisinde ödenmelidir. Vadesi devam eden bir kişi araba alabilmek için yeniden taşıt kredisi çekebilir. Fakat bunun belli başlı şartları ve kuralları vardır.

Tekrardan krediye girmek yerine kredisiz araba alma yöntemlerini değerlendirmek daha mantıklıdır. Fakat kişi ısrarla taşıt kredisi çekerek almak istiyorsa o zaman ödediği kredi borcu çıkarılarak hesaplama yapılır. Taşıt kredisi verilirken kişinin aylık gelirinin en fazla %50’sine denk gelecek taksitlerle kredi verilir. Daha fazlası normal insani şartları aştığından ve ödeyememe riski olduğundan banklar onay vermez.

Örnek Taşıt Kredisi Hesaplaması

Taşıt kredisi ile alındığında aracın en fazla %40’ı peşinat olarak verilmelidir. Yani kişi 100 bin liralık araba alacaksa 40 bin peşinat vermeli. Geri kalanı ise kredi olarak çekmelidir. Peşinatı olmayanlar peşinatsız araba alacakları diğer yöntemlere yönelmelidir. Çünkü banka peşinatsız işlem yapmaz. Peşinatım var ama bankaya da başka kredi ödemem var derseniz o zaman hesaplama şöyle yapılacaktır;

Kişinin aylık geliri 6 bin ise ve 3 bin liralık kredi ödemesi varsa geriye 3 bin lirası kalır. Yeniden alacağı kredinin aylık ödemesi yine aylık gelirinin %50’sini geçemeyeceği için en fazla 1500 olarak şekilde ayarlanır. 60 aylık vade ile alınırsa bu da ortalama 60 bin lira kadar bir krediye denk gelir. Şayet miktar alınacak arabaya yeterse kredi çekilebilir.

Kredisiz Araba Almanın En Güvenli Yolu

Kredi borcu varken bir insan neden tekrar kredi borcuna girsin ki! Faizsiz, kredisiz ve peşinatsız yöntemler kullanılarak araçlarına kavuşabilirler. Dünyada yaygın olarak kullanılan Tasarrufa Dayalı Finans Sistemi ile hizmet veren Katılımevim çok güvenli bir şekilde araç ve ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmaktadır.

Annelerimizin altın günü mantığının kurumsallaştırılmış ve geliştirilmiş halidir. Birikim yaparak araba almak isteyenler bir araya gelirler ve belli bir sistem dahilinde ödemelerini yaparak araçlarını alırlar. Noter huzurunda çekilen kura ile kimin ne zaman aracını alacağı belirlenir. Faizsiz araba alma yöntemlerinden olduğu için aracın maliyetinden fazla ödeme yapılmaz.