Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır, Formülü Nedir?

Bankalar parayla işlem yapan kurumlar olarak tanımlandığı için faiz konusu bankaların ana unsurlarında yer almaktadır. Bu noktada elbette ki faiz hesaplamalarına ekti eden çok sayıda farklı kriterden söz etmek mümkün olmaktadır. Esasında her bir bankanın kendine özgü faiz hesaplama yöntemlerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda faiz hesaplamalarının türlerini bilmek önem kazanmaktadır. Bankaların bankacılık işlemlerinde kullandıkları faizler aşağıdaki hesaplar gözetilerek yapılmaktadır:

  • Basit faiz hesaplama
  • Bileşil faiz hesaplama

Yine bankalardan borç alan taraflarla bankalara borç veren taraflar da bulunmaktadır. Bu tarafların faiz hesaplamalarına hakim olması beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Finans sektörü açısından faiz sistemi çok önemli bir alan olarak tanımlanmaktadır.  Bu kapsamda ana para üzerinden hesaplanan faize basit faizi denilmektedir. Bu durumu açıklayacak olursak;

  • Diyelim ki 1000 TL paranız var
  • Bankaya 6 ay vadeli bir şekilde verdiniz
  • Yıllık %10 faiz oranı uygulanıyor

Bu durumda sizin kazanacağınız paranın tutarı 50 TL olarak karşınıza çıkacaktır. Bu hesaplama elbette ki basit faiz hesaplamasına göre karşımıza çıkmaktadır. Basit faiz hesaplamasının yapılması sırasında yatırmış olduğunuz ana parayla daha önceden belirlenmiş olan faiz oranının vade süresi kadar sayıyla çarpılması ve ardından 100’e bölünmesi dikkate alınır.

Bileşik faiz hesaplaması ise basit faize oranla biraz daha karşılık olmaktadır. Burada dikkate alınan hususların başında kredi faiz oranları, vade süresi ile anaparada meydana gelen değişikler yer almaktadır. Bundan dolayı kredi hesaplama yapılırken; biraz daha karmaşık bir hesaplama karşımıza çıkmaktadır.

Banka Faizi Hesaplamalarında Dikkat Edilecekler

Elbette ki banka faiz hesaplama işlemi söz konusu olduğunda birtakım hususlara dikkat etmek şart olmaktadır. Öncelikli olarak basit faiz miktarının ne kadar olduğu ve yıllık faiz oranlarının ne kadar olduğuna dikkat etmek şarttır. Bununla birlikte aylık faiz oranlarıyla yıllık faiz oranları arasındaki farka da dikkat etmek gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında banka faiz oranlarının hesap edilmesinin profesyonellik gerektirdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Bunun için mutlaka alanında uzman olan bir ekipten danışmanlık hizmeti almak önem kazanmaktadır.