İhtiyaç Kredisi mi Taşıt Kredisi mi Avantajlı?

Araç satın almak isteyen ve bunu bankalardan kredi kullanarak yapmak isteyen kişilerin imdadına hem araç kredisi hem de ihtiyaç kredisi yetişmektedir. Araç kredisi şartları açısından ihtiyaç kredisine göre farklılıklar göstermektedir. Araç kredisinde satın almak istediğiniz aracı seçer ve belgelerini bankaya ibraz edersiniz. Banka seçmiş olduğunuz araç için bir meblağ belirler ve bu meblağ üzerinden belli bir oranını karşılayacak şekilde kredi kullandırır.

Hiçbir peşinatı olmayan kişiler için araç kredisi kullanmak çok da fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden kişiler ihtiyaç kredisi kullanarak taşıt alma yoluna da gitmektedirler. İhtiyaç kredisinde ise herhangi bir harcama göstermeden sadece sözel olarak talep ettiğiniz tutarı kredi olarak kullanabilirsiniz. Bu durum da alacağınız aracın tamamına karşılık gelecek tutarı ihtiyaç kredisi ile karşılayabilmenizi sağlar.  Avantaj olarak düşünüldüğünde her ikisinin de duruma göre artı ve eksi yanları bulunmaktadır.

  1. El Taşıt Kredisi

  2. el araç almayı düşünen kişileri de araç kredisinden faydalanabilmektedirler. 2. el araç kredisi şartları sıfır araçlara göre farklılık göstermektedir. 2. el araçlarda bankalar değerinin altında bir meblağ belirleyebiliyorlar. Bu durumda satın almak istediğiniz araç için daha fazla peşinat sunmanız gerekebiliyor. Bunun için 2 el araçlarda özellikle ihtiyaç kredisine başvuran kişi sayısı oldukça yüksektir. İhtiyaç kredisi ile 2. El araç almak isteyen kişiler aracın tam da bedeli kadar kredi çekebilir ve hiçbir peşinat biriktirmeyi beklemek zorunda kalmadan araç sahibi olabilir. Fakat ihtiyaç kredisinde kredi tutarlarının üst sınırları olduğu için yüksek fiyatlı araçlarda ihtiyaç kredisine başvurmanız işinizi görmeyebilir.

Bunun yanı sıra faize hiç bulaşmak istemeyen ya da daha az maliyetle araba sahibi olmak isteyenler için Katılımevim de bazı imkanlar sunmaktadır. Faiz yerine sadece cüzi miktarda ödediğiniz katılım payı ile araba sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Avantajları

Kredi ile araç satın almak için ihtiyaç kredisi bazı yönlerden araç kredisi şartları durumuna göre daha avantajlı olabilmektedir. İhtiyaç kredisinin en önemli avantajı alacağınız arabanın tutarının tamamına karşılık gelecek krediyi kullanabiliyor olmanızdır.