İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontroller Neler

Sürüş tecrübesi olmayan ve ilk kez araba kullanacak olan kişiler gerek arabanın iç aksamına gerekse arabanın dışına zarar verebileceğinden dolayı ilk deneyimlerini uygun fiyatlı ikinci el bir arabada geçirmeleri en doğrusu olacaktır. Ama ikinci el araba piyasası içinde fazlaca dolandırıcılığın olduğu bir piyasadır bu sebeple çok dikkat edilmesi gereken bir yerdir.

Aracı almadan önce mutlaka deneyimli bir ekspere kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Bu sayede aracınızın yürüyen aksamının sağlam olduğundan emin olmuş olursunuz. Daha sonra alacağınız ikinci el oto herhangi bir parça değişimi geçirmiş mi onu kontrol ettirmek için aracınızın tramer kaydına bakmanız gerekmektedir. Eğer ikisinde de sorun yoksa alacağınız ikinci el araba hatasız ve alınabilir demektir.

İkinci El Araba Satıcılarına Dikkat Etmek

Eğer ilk kontrollerden sonra aracınızda bir sorun çıkmadıysa sıra arabayı satan kişi hakkında kontrolleri gerçekleştirmeye gelmiştir. Bazı satıcılar arabalarını kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışabilmektedir. Sahibinden satılık araba alıyorsanız özellikle ruhsatta adı yazan kişi ve ruhsatta belirtilen arabanın bilgisinin doğruluğundan emin olmanızı öneririz. Noterde devir teslim yapılırken size vaat edilenler harici bilgiler varsa itiraz etmelisiniz.

Bütün aldığınız taşıt kredisi bir hurdaya bile gidebilir siz fark etmeden. Sahibinden satılık arabalar arasında size iyi olan araba gösterilip noterde size hurda araba devredilebilir. Bunun için alıcılara çok cazip gelecek ilanlar kullanılmaktadır. Bu sebeple ilan sahibiyle konuşup şartları kesin olarak belirlemeli, karşılıklı güven gereği satıcıdan şeffaf bir şekilde bilgileri paylaşmasını istemelisiniz. Eğer bilgi alma hususunda sorun yaşıyorsanız da irtibatı kesmenizi öneririz.

İkinci El Araba Fiyatlarına Dikkat Etmek

Araç alırken 2. el arabalar olan birçok siteyi gezmeniz ve hangi aracı istiyorsanız o araçla ilgili detaylı piyasa araştırmaları yapmanız şarttır. Sıfır araba fiyatları gibi düşünmeyip muadili araçların başka sitelerde ne kadara satıldığını araştırarak araçlar arasında en uygununu bulmanız gerekmektedir. Fiyatları araştırırken satıcıların bilgilerini ve araçların kilometresini, hasar raporlarını yani detayları iyi bir şekilde toplamanız gerekir.

Gözünüze kestirdiğiniz satılık araba piyasadaki muadillerinden fiyat olarak çok düşük ya da çok yüksek fiyatlı olmamalıdır optimum fiyat aralığındaki araçlar her zaman daha az sıkıntı çıkaracak araçlar olmaktadır genelde. Fiyatları iyi incelediniz, satıcıyı iyi incelediniz ve aranızda güven duygusunun geliştiğini düşünüyorsanız o zaman biran önce Katılımevim ya da bankadan paranızı alıp ödemenizi yaparak yeni arabanızla özgürce yollarda gezmeye başlayabilirsiniz.