Kayseri’de ev sahibi olmak

Kayseri, yüksek ve modern yapılarıyla dikkati çeken İç Anadolu Bölgesi illerinden biridir. Geniş ve kaliteli yapılan evlerin fiyatları Türkiye geneliyle oldukça yakındır. Kayserililer biraz para biriktirerek daha gönüllerine göre ev almak için bir dönem kirada oturmayı tercih ederler. Kirada oturmayı, birikim yapma zamanı olarak değerlendirirler. Ortalama aylık gelire sahip olan kişiler çok fazla olmasa da birikim yapabilirler.

Birikimi olanlar kamu veya özel bankalardan konut kredisi alarak kiradan kurtulmak şansını elde edebilirler. Konut kredisi alabilmek için öncelikle tercih edilen bankaya ön başvuru yapılır. Ön başvurusu kabul edilenler görüşmeye davet edilir. Görüşmenin anlamı, bankanın kişiye verebileceği kredi miktarını belirlemek ve ödeme planını yapmaktır.

Konut Kredisi Peşinatı Ne Kadardır?

Konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyen kişi bankanın uzmanıyla yaptığı görüşmede alabileceği krediyi öğrenir. Banka, evin değerinin hepsini kredi olarak vermez. Öncelikle eve ekspertiz gönderir. Espertiz evin değerini belirleyerek rapor halinde bankaya sunar. Banka, evin değerinin en fazla %80’nini kredi olarak çektirir. Bu oran bankadan bankaya değişir. %70 de olabilir.

Kredi olarak çekilenin geri kalanı kişiden peşinat olarak talep edilir. Örneğin 400 bin TL değerinde bir ev almak isteyen kişinin en fazla çekebileceği tutar 320 bin TL’dir. Başka bir bankada bu 280 bin olabilir. Kredi olarak çekilenden geriye kalan 80 bin veya 120 bin peşin olarak verilmelidir. Peşinatı olmayan başka bir gayrimenkulünü ipotek olarak gösterebilir ki bu nadiren gerçekleşir.

Peşinatı Olmayan Kayserili Nasıl Ev Alabilir?

Birikimi olmayan kiracıya ev alma konusunda yardımcı olan peşinatsız, kredisiz ve faizsiz sistemler vardır. Bu sistemlerde kişiden peşinat istenmez. Bankaların aldığı gibi faiz oranı, dosya masrafı gibi ek masraflar yoktur. Sadece organizasyon parası olarak çok küçük bir miktar talep edilir. Organizasyon parasının dışında ek ücret alınmaz.

Peşinatsız sistemle çalışan kurumlar altın günü mantığını geliştirip kurumsallaştırmıştır. Altın gününde nasıl 10 teyze bir araya gelip her ay toplanan para birine verilir aynı mantık bu kurumlar için de geçerlidir. 120, 200 kişi bir araya gelip her ay birine alacağı evin parasını toplarlar. Hangi ay kimin evini alacağı ise noter huzurunda yapılan çekiliş ile belirlenir.