Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Türkiye’deki 81 ilde, ömrünü tamamlamış evlerin, depremde yıkılma olasılığı bulunan konutların ve bu gibi durumları barındıran yerleşim yerlerinin, sağlıklı, yaşanabilir hale getirmeye kentsel dönüşüm denir. Bu dönüşüm ile vatandaşlara devletin sağladığı kredi, kira yardımı, vergi, harç indirimi gibi olanaklar ile mümkün olmaktadır. Kentsel dönüşüm projeleri TOKİ tarafından sürekli yapılmaktadır.

Bu yüzden kişinin en az 1 yıldır ikamet ettikleri konut, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılandırılacaksa, kişiler kamu ve özel bankalar kredi desteği sağlamaktadır. Bu kredilere çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından faiz desteği verilmektedir.

Kredi Almak İçin İzlenecek Adımlar

Öncelikle proje için kat maliki veya yönetim, riskli yapı belgesini almalıdır. Bu alınan belge ile birlikte mülk sahibinin kimlik fotokopisi ve tapu fotokopisiyle çevre ve şehircilik il müdürlüklerine başvurulur. Daire sahipleri ve yönetim ile birlikte yüklenici firma belirlenir. Daha sonrada inşaat yapım sözleşmesi imzalanır. Yüklenici firma gerekli koşulları sağlıyor ve bu belgelenebiliyorsa belge alındıktan sonra başvurulan banka tarafından kredi başvurusu değerlendirilmeye alınır.

Değerlendirme sonucunda banka tarafından onaylanan kredi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulmaktadır. Bakanlıkta krediyi onayladığı takdirde önce Bakanlık ile krediyi kullanacaklar arasında borçlanma sözleşmesi imzalanır ve bakanlıkça belirlenen miktarlarda bakanlık tarafından faiz desteği sağlanır. Bakanlık genelde maksimum 500 bin liralık kısım için destek sağlamaktadır.

Krediden Kimler Yararlanabilir?

Kentsel dönüşüm kredisinden, konutları için kentsel dönüşüme uygunluk raporu alması gerekmektedir. Bu rapor genelde deprem riski raporu ile sağlanır. Kentsel dönüşüm ile yıkımı gerçekleştirilen veya kamulaştırılan yapının sahiplerinin hak iddia edebilmesi için en az bir yıldır ikamet etmesi gereklidir.

Banka kredisi geri ödeme süresi genellikle 24 aydır. Konutunu veya işyerini kendi imkânları ile yaptıracak kişiler inşaatın ilerleme durumuna göre 3 eşit taksitte geri ödemeye sahiptirler. Verilen kredi hesabı bloke bir hesap olmaktadır. Müteahhittin inşaatın ilerleme durumuna göre ve ihtiyacına göre rapor sunup belirlenen miktarda o hesaptan kullanılmasına izin verilmektedir. Kentsel dönüşümle konut yaptırmak daha avantajlıdır.