Konut Kredisi Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev sahibi olmak için konut kredisi almayı düşünenler öncelikle araştırma yapmalıdır. Bankalar, konut kredilerinde farklı kullanım özellikleri ve şartları koyduğundan araştırma, inceleme, hesaplama ve kıyaslama önemlidir. Dikkatlice yapılan araştırmalar neticesinde kişi, bütçesine en uygun kredi imkanını bulduğunda başvuru yapmalıdır. Araştırma yaparken, kredi alımını ve geri ödemesini doğrudan etkileyen maddeler karşılaştırılmalıdır.

Bankalar, reklamlarında uygun kredi imkanı ifadelerini kullanırlar. Bir kişi için en uygun kredi;

  • Gelirine
  • Faiz oranlarına
  • Peşin ödeme tutarına
  • Vade oranlarına göre değişir.

Gelirinize ve geri ödemede sizi zorlamayacak olan kredi en doğru kredidir. Konut kredisi en uygun imkanlara sahip olmadığında, aldığınız evin maliyetini iki veya üç katına çıkarır. Düşük zannettiğiniz evin geri ödemesini yaparken çok zorlanabilirsiniz.

Aylık Gelirin En Uygun Konut Kredisine Etkisi

Son zamanlarda ülkemizdeki konut fiyatları çok yükseldi. Konut fiyatlarındaki artışa faiz oranlarının yükselmesi de eklenince kiracıların ev alması iyice zorlaştı. Birçok kişi konut kredileri düşecek mi diye sormaktadır. Konut kredilerindeki faiz oranlarının düşmesini beklemek yerine en uygun krediyi bulmak için araştırmak daha makul olacaktır. Çünkü geçen her ay kiracılar, aylık gelirlerinin büyük kısmını kiraya ödemeye devam edecektir.

Düzenli bir işi olan, SGK kaydı olan kişiler gelirlerini belgelendirdiğinde daha kolay kredi çekebilirler. Çekilecek kredi tutarını belirlemede aylık gelir çok önem arz eder. Şayet kişinin ek geliri varsa veya aile bireylerinden çalışanlar varsa belgelendirildiği müddetçe kredi hesaplamalarına dahil edilir. Konut kredisi hesaplama sürecinde belgelendirilen bütün gelirler dahil edilerek kredi çıkarılır.

Konut Kredisi Hesaplamalarında Ödeme Planı

Bankalar konut kredisi verirken müşterisinin geri ödeyip ödemeyeceğine dikkat eder. Geri ödeyemeyeceğine kanaat getirdiği kişiye kredi vermez. Örneğin 2000 TL geliri olan kişi aylık 1500 TL ödemeli kredi isterse vermez. Aylık taksitler de aylık gelirin en fazla %60’ı olacak şekilde hesaplanır. Temel ihtiyaçlarını karşılaması gereken bir kişiye ödeyebileceği kadarı verilir.

Kredi araştırmasında dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus konut kredisi faiz oranları olup geri ödeme miktarını etkileyen önemli bir etkendir. Düşük faiz oranlı bankalar tercih edilmelidir. Kredi verirken istenen peşinat miktarı vardır. Katılımevim şartlarında olmayıp bankalarda olan peşinatın az olması da araştırmalarda dikkat edilmesi gereken husustur.