Konut Kredisi Başvurusu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Büyük şehirde kira derdi olmadan yaşayabilmek en uygun konut kredisi imkanlarını değerlendirerek ev sahibi olmak gerekir. Büyük şehirlerde kira bedelleri son zamanlarda ciddi oranlarda arttı. Yüksek miktarlarda ödenen bedeller yatırıma dönüşmeden akıp gitmektedir. Kiracılar, kira bedellerinin üzerine biraz daha ekleyerek ev sahibi olmak için kolları sıvayarak konut kredisi arayışına girerler.

Satın alınacak evin teminat gösterilerek bankalardan alınan krediye konut kredisi denilir. Kredi çekmeden evvel bankaların konut kredisi faiz oranları iyice karşılaştırılmalıdır. Kredi faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Faiz oranı farkları çok küçük görünse de çekilen tutarlar genel itibariyle yüksek olduğundan dolayı maliyete yüksek olarak yansımaktadır. Faiz ve sonuçlarıyla uğraşmak istemeyenler Katılımevim hizmetlerinden yararlanabilir.

Kredi İçin Gerekli Olan Belgelerin Hazırlanması

Şayet ev sahibi olmak istiyorsanız en az 5 yıl, en fazla 30 yılı gözden çıkarmalısınız. Aylık ödeme kapasitenize ve faiz oranlarına bağlı olarak taksit sayınız ve yılınızın süresi değişmektedir. Kredi almadan önce yapmanız gereken şey konut faizleri hakkında iyi bir araştırma yapmak ve doğru karar vermektir. Kararınızı verip başvurunuzu yaptıktan sonra onayı beklemelisiniz.

Ön onayı alan müşteri belgelerini hazırlayarak bankaya gitmelidir. Hazırlanması gereken belgeler arasında; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı bulunmaktadır. Gelir düzeyi belli bir seviyede olanların kredileri çok çabuk kabul edilir. Kredi notu düşük olanların ise kredi alması oldukça zor bir ihtimaldir.

Konut Kredisi İçin Peşinatınız Hazır Olmalı

Hangi bankaya giderseniz gidin mutlaka sizden peşinat talep edeceklerdir. Konut kredisi en uygun oranda faizle veren bankalar ve faizsiz bankalar için de durum aynıdır. Çünkü yasalar gereği evin fiyatının hepsini kredi vermek yasaktır. Bankalara kredi başvurusu yaptıktan sonra başvuranın durumu inceleniyor. Onay gelince ev için ekspertiz görevlendiriliyor. Ekspertiz ev hakkında bir rapor hazırlıyor.

Hazırlanan raporda emsal konutlarla yapılan kıyas ve diğer esaslar dikkate alınarak bir değer biçiliyor. Biçilen değerin en fazla %80’nini kredi olarak verir. Bazı bankalarda bu oran %70’e kadar düşmektedir. Kişi geri kalanı peşinat olarak vermelidir. Peşinatı olmayanlar için bankalar ihtiyaç kredisi alternatifi sunmaktadır. Konut kredi faizleri yüksek olduğundan bir de ekstra ihtiyaç kredisi müşterileri yorduğundan tavsiye edilmez.