Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler?

Ev alma hayalleri kurduğunuzda merak ettiğiniz ilk şey; konut kredileri düşecek mi olur. Çünkü son dönemlerde ülkemizdeki konut kredi faizleri çok yükseldiğinden ev almak gerçekten de hayal olmaya başladı. Kirada yıllarca oturan bir insan birkaç ev parasını harcar. Fakat elinde maddi olarak bir şey kalmadığından kredi çekip kira öder gibi ev sahibi olmayı diler.

Bu olabilecek bir plandır. Fakat kredi çekmeden evvel bankaların konut faizleri çok iyi incelenmeli ve karşılaştırılmalıdır. Çünkü alacağınız kredideki faiz oranı, geri ödemedeki miktarınızı ciddi anlamda etkileyecektir. Kredi aldıktan sonra uzun süreli borçlu haline girilir. Gelir ve gider dengesi güzelce hesaplanmadıysa aylık taksitleri ödemek, krediyi alanın beli bükecektir. Faiz oranlarıyla hiç uğraşmam diyenler faizsiz, kredisiz ve peşinatsız Katılımevim hizmetlerini değerlendirebilir.

Konut Kredisi Alma Süreci Nasıl Gelişir?

Konut kredi faizleri yüksektir. Fakat belli dönemlerde bankalar yaptıkları kampanyalarla müşterilerine çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Konut kredisi çekmeden evvel kampanyaları yakından takip etmek gerekir. Doğru banka tercihi yapıldıktan sonra öncelikle müşteri kredi için başvuruda bulunur. Başvuru, banka tarafından incelenir. Kredi notu ve diğer esaslar bankanın incelemesinden geçirildikten sonra kriterleri uygun olanların başvurusu kabul edilir.

Ön onayı gelenler, konut kredisi hesaplama işlemleri ve diğer işlemler için bankaya gider. Evrakları hazırlayıp giden müşterisine banka en uygun krediyi sunmaya çalışır. Banka, evin değerini belirlemek için ekspertiz görevlendirir. Ekspertiz raporundaki değere göre ne kadar kredi çekilebileceği belirlenir. Bankalar evin değerinin en fazla %80’nini kredi olarak verebilmektedir. Daha azını veren bankalar vardır. Fakat daha fazlasını vermesi kanunlarca yasaktır.

Konut Kredisinde Ödenen Ek Maliyetler

Kredi almayı düşünenler internet sayfalarındaki veya bankaların resmi sitelerindeki hesaplama araçlarını kullanarak kendilerince hesap çıkarırlar. Bu hesaplar ortalama bir maliyet çıkarır. Fakat net aylık ödemelerin çıkarılabilmesi için diğer ödemelerin de eklenmesi gerekir. Konut kredisinin maliyetini, evin değeri, faiz oranları ve vade farkı etkilidir.

Bunların dışında dosya masrafı, ipotek tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, yıllık maliyet oranı, sigorta bedelleri gibi ek kalemler bulunmaktadır. Dosya masrafı evin değerinin en fazla binde 5’i ile sınırlandırılmıştır. Diğerleri bankaya ve arası firmaya göre farklılık gösterir. Bütün kalemler eklenince ev kredisi maliyeti ve geri ödenmesi gereken miktar değişmektedir.

katilimevim-sabit-reklam