Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kiradan kurtulmak isterken kaldıramayacağınız yükün altına girmek istemiyorsanız en uygun konut kredisi arayışında olmalısınız. En uygun konut kredilerinde faiz oranları oldukça düşüktür. Ülkemizde konut fiyatlarının yanı sıra faiz oranları da yükseldiğinden ev almak zorlaştır. Faiz oranlarındaki sıfır virgüllü rakamlarla ifade edilen fark genele yansıtılınca büyük bir maliyet çıkarmaktadır.

Faiz oranları bankadan bankaya değişmektedir. Ziraat bankası konut kredisi faiz oranları ile diğer bankalar arasında farklılık olacaktır. Aylık tutarı ve vadenizi etkileyeceğinden dolayı bankaların faiz oranlarını inceleyip, karşılaştırıp öyle kredi çekilmelidir. Bu işlem bankaların şubelerine gidip yapılabilir. İnternetten de kıyaslama yapılabilir. Faize girmek istemiyorum diyenler için ise Katılımevim hizmetleri alternatif olarak sunulabilir.

Konut Kredisi Ek Masrafları

Kredi çekilirken dikkat edilmesi gereken konut kredisi faiz oranları yanında bir de ek masraflar vardır. Ek masraflar arasında ilk olarak dikkati çeken husus dosya masraflarıdır. Dosya masrafı, bankanın yaptığı işlemlerden, harcadığı zamandan ve hizmet veren personelden dolayı müşterisinden aldığı bir nevi komisyondur. Dosya masraflarında 2014 yılı Ekim ayına kadar sınır yoktu.

Bankalar istediği miktarda dosya masrafı isteyebilirdi. Fakat 2014 yılından sonra yapılan değişiklikle birlikte emlak konut kredilerinde alınabilecek dosya masrafı çekilen tutarın binde 5’i ile sınırlandırıldı. Banka isterse binde 3 alır, dilerse binde 1 alır. Fakat binde 5’ten fazla alamaz. Dosya masraflarının yanında alınan ek maliyet kalemleri vardır. Bu kalemler arasında; sigorta ücretleri, ekspertiz bedeli, ipotek ücretleri gibi masraflar da kredilerde önemli bir miktar tutmaktadır.

Ödeme Seçeneklerinin Konut Kredisine Etkisi

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında yıllık maliyet oranı bulunmaktadır. Yıllık maliyet oranı aslında bankanın sunduğu gerçek faiz oranını ve masrafları gösterir. Bundan dolayı kredi çekmeden önce yaptığınız incelemede ve kıyaslamada yıllık maliyet oranlarını da dikkate almalısınız.

Konut almayı düşünen biri biriktirdiği peşinata göre 5 veya 30 yıl arasında borçlanır. Genellikle yüksek miktarda kredi çekildiğinden geri ödemesi yılları almaktadır. Peşinat olarak evin değerinin en az %20’si talep edilir. Geri kalan ise taksitlere bölünür. Bölünen taksit sayısı ne kadar çoksa geriye ödenecek miktar o kadar artar. Kredi çekmeden önce konut kredi faizleri kadar diğer etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.