Konya’da ev sahibi olmak

Mevlana’nın kenti Konya’da konut fiyatları daha önceki senelere göre oldukça yükselmiş durumda. Konutun bulunduğu bölge, dairenin büyüklüğü, için kaliteli işçiliği ve işlek bir konumda olması fiyatını değiştirmektedir. Kiradan kurtulmak kendi evinde oturmak isteyenlerin yanı sıra yatırım amaçlı ev alanlar da vardır. Tarım kenti olan ilde dört tane üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerde okuyan öğrencilerin ev ihtiyaçları kiraların da yükselmesine neden olmaktadır.

Her ay bütçelerin büyük bir kısmını ev sahibine vermekten yorulan Konyalılar ev sahibi olmak için arayışa girmektedir. Özel veya kamu bankalarından alınan konut kredileri eskisi kadar popüler değil. Konut fiyatlarının yükselmesi yanında konut kredilerinin faiz oranları da yükseldi. 200 bin konut kredisi çeken bir kişi faiziyle bankaya yaklaşık olarak 400 bin civarında bir miktar ödemektedir.

Faiz Vermeden Ev Almak

Bankadan aldığı konut kredisinin iki katı olarak geri vermek insanların bütçesini ciddi anlamda zorlamaktadır. Konut kredilerinin bir diğer çıkmazı da istenen peşinat miktarıdır. Kişi alacağı evin değerinin hepsini konut kredisi olarak çekemez. Bankadan bankaya oranları değişmesine rağmen evin değerinin ortalama %70’i kredi olarak verilir. Geri kalana kısmı yani %30’u peşinat olarak istenir.

500 bin TL’lik ev alacak olana 350 bin kredi verilir. Geriye kalan 150 bin peşinat olarak istenir. Para kazanmanın ve birikim yapmanın zor olduğu günümüzde insanlar ev almak için farklı seçenekler değerlendirilmektedir.           Faizsiz konut kredisi almak için katılım bankalarına başvuranların karşısına yine peşinat ve faiz olmasa da kar payı çıkacaktır.

Konya Meram’dan Ev Alabilmek

Konya’nın en değerli semtlerinden biri Meram’dır. Şimdilerde yeni yerleşim yerleri olmasına rağmen içinde tıp fakültesinin bulunduğu Meram popülerliğini korumaktadır. Popüler olan bölgede konut fiyatları yüksektir. Meram’dan en alabilmek için kredisiz, faizsiz ve peşinatsız ev almaya fırsat veren kurumları değerlendirebilirsiniz.

Peşinatsız sistemler genel anlamda altın günü mantığında işlerler. İlk olarak bir kurumla başlayan peşinatsız sistemle çalışan kurumların sayısı gelen talep üzerine artış göstermiştir. Bir araya gelen insanların dayanışarak birbirlerinin ev almasına yardımcı olduğu profesyonel sisteme sahip kurumların sunduğu imkanlar ve kampanyalar karşılaştırılır. Kişi bütçesine en uygun olan kurumu seçerek evini alabilir.