Kredi Borcu Olanlar Nasıl Araba Sahibi Olabilir?

Kredi alan kişiler çektikleri miktarın çok üzerinde bir miktar ödediklerinden dolayı doğal olarak zorlanmaktadır. Ülkemizdeki özel ve kamu bankaları faiz ile kredi vermektedir. Taksitle araba almak için taşıt kredisi çeken bir kişi yüksek faiz oranı ile 60 bin çekti ise 60 ayda bunu 99 bin olarak ödemek zorunda kalır. Daha düşük faiz olduğunda biraz düşer ama aldığından yine fazlasını ödeyecektir.

Para kazanmanın çok zor olduğu günümüzde kimse parasını boşuna bankalara vermek istemez. Bir kere verdiyse ikincisini vermemelidir. Katılım bankaları da taşıt kredisi verir. Onların verdiklerinde faiz alınmaz fakat kar payı alınır. Yani katılım bankalarından alınan kredide de yine fazla ödeme vardır. Kredisiz araba ve ev alma imkanı sunan kurumlardan yardım almak çok daha mantıklı olacaktır.

Galeriden Araba Almak Mantıklı mı?

Sıfır veya ikinci el araç satan kurumlara galeri denir. Galeriye giden müşteriler senetle araba alır. Karşılıklı imzalanan senetlerde mağduriyet yaşamamak için kesinlikle güvenilir bir galeriden alınmalıdır. Senet üzerindeki bütün gerekli kısımlar doldurulmalıdır. Ödemelerin bankaya yatırılması ve aylık yatırılması önemlidir. Bütün ödemelerin tek bir senede bağlanması güven telkin etmez.

Senetle araba alındığında yine kredi çekilmiş olur. Fakat bu krediyi galeri sahibi kendi adına müşterisi için çeker. Kredi maliyetini ve kendine düşen payı ekleyerek aracı senetle satar. Aracın üzerine banka faizi, ek masrafları ve galericinin payı konulduğundan arabanın fiyatı daha fazla yükselir. Yani galerinden kredi çekmeden araç aldığınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

Kredisiz ve Faizsiz Kurumlarla Araba Almak

Ülkemizde adlarını yakın tarihte duymaya başladığımız bazı kurumlar var. Bu kurumlar dünyanın uzun zamandır kullandığı Tasarrufa Dayalı Finans Sistemini kullanmaktadır. Tasarrufa dayalı sistemi aslında bizler yakından tanımaktayız. Annelerimizin ve memurların kendi aralarında yaptıkları altın gününün mantığıdır. Birikim yaparak araba, ev, gayrimenkul veya benzer ürünler almak isteyenler bir araya gelirler. Her ay bir kişiye topladıkları parayı vererek araç sahibi olmalarını sağlarlar.

Noter huzurunda çekilen kura ile kişi krediye girmeden, faize bulaşmadan peşinatsız araba sahibi olur. Kişi kendi başına birikim yapmaya kalksa çok daha uzun sürede alacağı arabayı veya evi Katılımevim sayesinde çok daha kısa sürede alır.