Peşinatla Araba Almanın Yolları

Araba almaya karar verdiğimizde araba finansman sorununu nasıl çözeceğimiz üzerine yoğunlaşırız. Araba almak için biriktirdiğimiz bir birikimimiz varsa bunu peşinat olarak kullanıp finansman seçeneklerini çoğaltabiliriz. Maddi birikim peşinat olarak kullanılıp kalan tutar için senetle araba alma fırsatı kullanılabilir. Eğer maddi birikimimiz yok ise peşinatsız araba alma seçeneklerini değerlendirebiliriz.

Ne Kadar Peşinat ile Araba Alınabilir?

Bankadan araç kredisi kullanıp araba alacaksak, alacağımız arabanın piyasa değerinin yüzde 20’si yada yüzde 30’u kadar peşinatın olması gerekmektedir. Eğer bu peşinata sahipsek kalan tutar için araç kredisi kullanıp taksitle araba sahibi olabiliriz. Ama banka araç kredisi ile gerekli olan peşinata sahip değilsek ya da faizsiz araba sahibi olmak istiyorsak alacağımız aracın finansmanı için başka seçenekleri de değerlendirebiliriz. Sıfır araba almak istediğimizde bankadan araç kredisi kullanırken faiz oranı ikinci el araç almak istediğimizde kullanacağımız kredinin faiz oranından daha düşüktür. Yani sıfır araç için kullanacağımız kredide daha az faiz öderiz.

Araba firması ya da oto galerileri, peşinatsız senetle araba sahibi olmak isteyenler için ilk tercih olmaktadır. Ama belli bir peşinatı olan ve senetle araba almak isteyenler de araba firması yada oto galericileri tercih ederler. Elindeki maddi birikimi peşinat olarak verip araba değerinin kalan tutarını taksitle ödeyebilirler. Banka araç kredisinin aksine belli bir tutarda peşinat zorunluluğu olmayan bu seçenek senetle araba almak düşüncesinde olan kişileri araba sahibi yapmaktadır.

Peşinatla Araba Almak Mantıklı mı?

Araba almaya karar verdiğimizde alacağımız arabanın finansmanını nasıl sağlayacağız ve bu finansman ödemelerini nasıl yapacağız planını yaparken, araba sahibi olmanın masraflı bir süreç olduğunu da unutmamak gerekir. Araba sahibi olup araba kullanmaya başladıktan sonra akaryakıt masrafı ve arabanın rutin bakım masrafları bütçemiz için masrafa olmaktadır. Bu masrafları da düşünerek elimizdeki birikimi peşinat olarak vermeliyiz. Arabayı aldıktan sonra karşılaşacağımız bu masraflar bütçemizi zorlayacak ise elimizdeki peşinatı araba alırken kullanmayıp hiç peşinatsız senetle araba alma seçeneklerini değerlendirebiliriz. Araba alırken sonradan çıkacak bu masrafları da düşünerek bütçe ayarlamasını ona göre yaparak sonradan parasal zorluklarla karşılaşmamış oluruz.