Peşinatsız araba alma yöntemleri

İnsanların ev sahibi olmak veya araç almak için ilk olarak başvurdukları yer bankalardır. Taksitle ev al, araba al denildiğinde ilk akıllara gelen bankadan kredi çekip onu aylık taksitler şeklinde ödemektir. Oysaki durum düşünüldüğü kadar kolay değildir. Öncelikle bankaların parayı parayla satan kurumlar olduğu unutulmamalıdır. Bir kişi bankadan para alıyorsa onun karşılığında daha fazla para verecektir.

Artan faiz oranları ile birlikte son zamanlarda aldığından daha fazla ödeyerek Taksitle ev alma, araç sahibi olmak vatandaşların pek hoşuna gitmemektedir. Kurumdan kuruma değişse de bankalar ortama olarak aracın %70’ni taşıt kredisi olarak vermektedir. Geriye kalan %30’luk kısmını peşinat olarak talep etmektedir. Birikim yapmanın zor olduğu günümüzde peşinatsız araba ve ev almak daha makul görünmektedir.

Faizsiz Araba Almak

Faiz, İslam dini tarafından haram kılınmıştır. Dini hassasiyeti olan veya aldığından fazla ödemek istemeyenler faizsiz araba almanın yollarını araştırmaktadır. Faizsiz Ev almak isteyenlerin uğrak noktası olan Katılım bankaları taşıt kredisi de vermektedir. Katılım bankaları kar payı oranı ile işlemektedir. Faiz söz konusu değildir. Fakat hem evde hem taşıtta diğer bankalar gibi peşinat talep etmektedir.

Diğer bankalar kadar olmasa da katılım bankalarının peşinat talep etmesi, kişileri peşinatsız araba alma imkanı sunan kurumlara yönlendirmektedir. Senetle araba satan galeriler bu kurumlar arasında olabilir. Senetle işlem yapan galeriler peşinat istemektedir. Fakat galeri yetkilisi ile yapılan pazarlık neticesinde peşinatı almama durumu olabilir. Fakat alınmayan peşinat biraz daha yüksek haliyle aylık senetlere yansıtılır. Senetle ev alma konusunda olduğu gibi araba galerilerinde de güvenilir kurumlarla çalışmak maddi zarar yaşamamak için önemlidir.

Hem Faizsiz Hem Peşinatsız Araba

Peşinatsız ve faizsiz ev araba almak oldukça güzel bir imkandır. Peki bu imkanı insanlara kim sunar? Kiracıya ev, araçsıza taşıt alma imkanı sunan faizsiz peşinatsız kurumlar ülkemizde son dönemlerde oldukça popülerler. Bu kurumlar sistemine dahil olan kişilerin birbirine yardımı ve imece usulü ile işlemektedir.

Kadınların gün mantığı ile işleyen kurumlarda kira öder gibi ev ve taksitle araba alma fırsatı vardır. Aylık ödemelerde değişiklik olmadan standart ödeme gerçekleştirilir. Taksitleri devam ederken noter huzurunda çekilen kura ile kişiler araç sahibi olurlar.