Peşinatsız Ev Sahibi Olma Yöntemleri

Günümüzde ev almak isteyenler tarafından merak edilen konulardan birisi de peşinatsız ev sahibi olma yöntemleridir. Ülkemizde ekonominin düşüşü ile yüksek emlak değerleri, kredi maliyetleri ve benzeri pek çok sorun tüketicilerin ev sahibi olmasını neredeyse engellemektedir. Özellikle büyük şehirlerde ev almak isteyen kişiler, oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Geçim sıkıntısı nedeni ile de birikim yapamayan tüketici, ev almak isteyince problemler artıyor.

Problemlerin artmasında da azı yasal zorunluluklar büyük bir rol oynuyor. Genel olarak bankaların konut kredilerinde belli bir sınırlama bulunuyor. Kredi kullanarak ev satın almak isteyen tüketiciler için bankalar evin değerinin %75’ini konut kredisi olarak veriyor. Geri kalan %25’lik kısım için de peşin ödeme zorunluluğu bulunuyor. Fakat hal böyle olunca pek çok kişi ev sahibi olmakta zorlanıyor.

Kredi ile Peşinatsız Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Peşinatsız ev sahibi olmak için bankalar farklı yöntemler geliştirmektedir. Peşinat ödenmesi gereken %25’lik kısım için bankalar ihtiyaç kredisi veriyor. İhtiyaç kredisi olarak çekilen bu miktar, evin ödemesinde peşinat hükmünde görülüyor. Bir seçenek olan bu yöntemde tüketiciler hem konut hem de ihtiyaç kredisi ödemek durumunda kalıyor. Yani bu yöntemi kullanmadan önce gelir gider hesabını iyi yapmak gerekmektedir.

İpotek Yöntemi ile Peşinatsız Ev Alma

Peşinatsız ev sahibi olmak için kullanılan bir diğer yöntem ise ipotek yöntemidir. Bu yöntem “bir evim bir arabam olsun” diyen kişilere, satın almak istenilen evin tüm tutarı için kredi verilebiliyor. Bu sayede de peşinat ödeme sorunsalı ortadan kaldırılmış oluyor. Fakat bu yöntemin gerçekleştirilebilmesi için ipotek edilebilecek bir gayrimenkule sahip olmanız gerek. Yapılan ipotek sebebi ile daire fiyatının tamamına konut kredisi verilebiliyor.

Peşinatsız Ev Alma Kurumları

Eminevim, Fuzulev, Birevim gibi kurumlarda tüketicilere peşinatsız ev alma ayrıcalığı tanıyor. Genel olarak bakıldığında sistemi, kadınların altın gününe benzetilen bu yöntemde; seçmiş olduğunuz taksit oranları ile bir gruba dahil oluyorsunuz. Daha sonra her ay taksitlerinizi öderken aynı zamanda her ay noter huzurunda çekiliş yapılıyor ve grubun içerisinden bir kişi ev sahibi oluyor. Genellikle faiz ve peşinat ödemek istemeyen kişiler bu tür kurumlara başvuruyor ve kira öder gibi ev sahibi olabiliyor.

katilimevim-sabit-reklam