Peşinatsız ev sahibi olmak istiyorum

Rahat bir yaşam ev, araba ve yüksek bir maaştan geçer. Maaşı dolgun olan kişiler peşin fiyata ev veya araba satın alabilirken, nakit sıkıntısı çekenler ev sahibi olmak için banka kredisi çekmek durumundadır. Geçmiş senelerde konut kredilerinde bankalar oldukça esnek davranıyordu. Fakat kredilerin geri ödemelerinde yaşanılan pürüzler dolayısıyla verilen kredi miktarı %100 den, %70 hatta bazı bankalarda % 50lere indirildi. Bu durum bankalar için bir tedbir olsa da nakit parası olmayan kişilerin ev sahibi olması epey zorlaştı.

Günümüz şartlarında maalesef birikim yapmak da pek kolay değil. Yapılan yeni düzenlemelere göre peşinatsız evsahibi olmak pek mümkün değil gibi görülse de eksper değeri yüksek gösterilerek evin tamamına kredi çekmek de mümkün. Ev almak, kiradan kurtulmak ve kira öder gibi ödemelerini yapmak istiyorum diyorsanız iyi düşünüp doğru kararlar vermelisiniz.

Kredisiz ve peşinatsız ev alma

Günümüz şartlarında kredisiz evsahibi olmak neredeyse imkansız. Bankaların sunduğu taksitle ev alma yöntemi ise belirli bir nakit parası olmayan kişiler için en güzel yöntem. Fakat bankadan kredi çekildiği takdirde birtakım temel giderlerden vazgeçmek gerekebiliyor, çünkü işin içinde bankadan alınan kredinin faizi, zorunlu yaşam sigortası ve dosya masrafı da ilave edildiğinde rakam ciddi anlamda yükseliyor ve bu meblayı ödemek uzun seneler alabiliyor. Peşinatsız ve faizsiz evsahibi olmak istiyorsanız katılımevim gibi firmalara başvurabilirsiniz.

Senetle konut alma

Konut kredilerindeki yüksek faizler dolayısıyla artık pek çok kişi senetle evalma yoluna gitmeye başladı. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerdeki birçok inşaat firması taksitli olarak senetli konut satışlarına ağırlık verdi. İnşaatı bitmiş olan müteahhitler, dairelerini satabilmek için bu yönteme başvurmaya başladı. Fakat senetle konut alırken dikkat edilmesi gereken birtakım önemli noktalar var. Bunları;

  • Evin gerçek değerini ve senetli satış değerini eşleştirin.
  • Senetle konut satan firmalar vadeler için ne kadar fark istiyor.
  • Peşinat vermeden ev sahibi olacağım diye para kaptırmayın.
  • Birçok inşaat firması şuanda olmaya projeler için müşterilerinden para toplamaktadır.
  • Bilinmeyen firmalara güvenmeyin şeklinde sıralayabiliriz.
katilimevim-sabit-reklam