Peşinatsız Kefilsiz Araba Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Ev, araba artık hayatımızın en temel ihtiyaçları arasındadır. Eviniz ve arabanız yoksa eskiden bankaya gider ve kredinizi alırdınız. Faiz oranlarının düşük olduğu o dönemlerde kredi almak ve onu geri ödemek insanları yormazdı. Şimdilerde peşinat ödemeleri ve faiz oranları nedeniyle kredi almak çok makul değildir. Taksitle araba ve ev alma diye düşünülen kredilerde günümüzde ortalama %30’larda peşinat talep edilir.

Yaşamın ekonomik şartlarının ağır olması peşinat için birikim yapmayı bile zorlaştırmaktadır. Peşinatsız araba almak çok daha ekonomiktir. Birikim yapılsa dahi artan faiz oranları geri ödemelerde müşterilerin belini bükmektedir. Örneğin bir kişi 90 bin liralık araba için ortalama 30 bin kadar peşinat verir. Peşinat ve faiz oranı bankadan bankaya değişir. Geriye kalan 60 bini 60 ay vade ile çekerse aylık 1200 civarında ödeme yapması gerekir. Aylık taksit bazı bankalarda 1600’e kadar çıkmaktadır.

Senetle Araba Almada Peşinat Şart mı?

Galeriler, taksitle sattıkları araçlarını senetle satarlar. Senetle araba almayı sağlayan galericiler müşterilerinden peşinat talep ederler. Fakat galerilerdeki peşinat bankalardaki kadar kesin değildir. Yapılan pazarlık ile peşinat verilmeyebilir. Galerici alamadığı peşinatı diğer taksitlere ekler ve öyle alır. Güvenilir bir galeri olursa senetle araba almanın bir mahzuru yoktur. Ancak senetle alınan arabalarda kredi ve faiz olduğu bilinmelidir.

Galerici müşterisi yerine kredi çeker. Sıfır veya ikinci el arabayı markadan satın alır. Aldığı kredinin üzerine kendi payını ekler ve müşterisine satar. Yani alacağınız araba diğer yerlerden alacaklarınızdan çok daha yüksek fiyata sahip olacaktır.

Peşinatsız, Kefilsiz, Faizsiz ve Kredisiz Nerden Araba Alınır?

Birçok şartın bir araya geldiği kurum Katılımevim’in de aralarında bulunduğu dayanışmaya dayalı firmalardır. Dünyada yaygın olarak kullanılan Tasarrufa Dayalı Finans Sistemi, ülkemizde yakın tarihten itibaren bilinmeye başladı. Aslında bizler bu sistemi annelerimizin ve memurların sıklıkla kullandıkları altın günlerinden tanımaktayız.

Tasarruf yapmak isteyen kişiler bir araya gelmekte. Çekilen kura ile kimin ne zaman fonunu teslim alacağı belirlenmekte. Kura neticesinde çıkan kişi daha hepsini ödememiş olmasına rağmen fonunu alarak peşinatsız, kefilsiz, kredisiz ve faizsiz araba alma imkanını elde eder. Bütün ödemeler bitinceye kadar arabada satılamaz şerhi bulunur. Ödemeler bitince şerh kalkar.

 

katilimevim-sabit-reklam