Peşinatsız Otomobil Almanın En Kolay Yolu

Otomobil gideceğimiz yere daha kolay, daha konforlu ve daha rahat gitmemizi sağlar. Araç sahibi olmak bu yüzden herkes için önemlidir. Taksitle araba almak isteyenlerin almak istedikleri aracın finansmanını sağlamak için ilk akla araç kredisi kullanmak gelse de araç kredisinin dezavantajlarının olması farklı finansman seçeneklerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Araç Kredisi ile Peşinatsız Araç Alınır mı?

İkinci el araba ya da sıfır araba alırken araç kredisi kullanacaksak satın alacağımız aracın piyasa değeri ya da fatura değerinin yüzde 70’i ya da yüzde 80’ine kredi kullandırılır. Bu durumda araç kredisi ile araba sahibi olmak için maddi birikimimizin olması gerekmektedir. Peşinatsız araba almak isteyenler araç kredisinden uzak durmaktadırlar. Aynı zamanda araç kredisi faiz oranları yüksek olduğu için ve yüksek faiz oranları sebebiyle kredi geri ödemeleri yüksek tutarda olacağı için faizsiz araba almak isteyenler de başka finansman seçeneklerini değerlendirirler.

Peşinatsız Nasıl Araba Alırım

Araç kredisi kullanmak istemeyip farklı finansman seçenekleri ile almak isteyenler için banka dışındaki finans kuruluşları farklı ödeme seçenekleri ile araba finansmanı sağlamaktadır. Faizsiz ev ve peşinatsız ev almak isteyenler için finansman seçeneği sunan Katılımevim başta olmak üzere bu finans kuruluşları senetle araba isteyenler için de tercih edilen bir finansman seçeneğidir. Katılımevim’de araba sahibi olmayı isteyen kişiler bir araya gelip bir grup oluştururlar. Grupta bulunan kişiler her aya taksit olarak bir ödeme yaparlar. Bu ödenen taksitler ile her ay bir araba alacak tutarda para toplanır.

Gruptaki kişiler arasında her ay noter huzurunda çekiliş yapılır, çekilişte çıkan kişiye toplanan para ile araba alınır. Gruptaki kişilerin yarısı araba sahibi olduktan sonraki ay grubun araba sahibi olmayan diğer yarısı da arabalarını alırlar. Örneğin araba almak isteyen 40 kişi bir araya gelirler ve aylık 1000 TL ödeyerek her ay 40 bin TL ile çekiliş ile belirlenen kişiye araba alınır. 20. aydan sonra grupta araba sahibi olmayan diğer kişiler de arabalarını alırlar ve gruptaki herkes araba sahibi olur. Bu sistemde kişiler almak hangi model ve hangi marka araba almak istiyorlarsa o arabayı alırlar.