PEŞİNATSIZ TAKSİTLE 2. EL ARABA

Araba almak isteyen ama peşinatı olmayan kişilerin artık üzülmesine gerek kalmadı. Günümüzde peşinatsız taksitle 2. el araba veren galeriler ve otomobil firmaları bulunmaktadır. Ayrıca bazı bankalar belirli yıla kadar olan ikinci el arabalar için taşıt kredisi ve geri kalan miktar da ihtiyaç kredisi imkanı sunabilmektedir. Tabi ki ikinci el yerine sıfır araba için kredi çekilmesi her zaman bankaların daha çok tercih ettiği ve daha fazla miktarda kredi imkanı sunduğu bir durumdur.

Fakat bu kadar yüksek fiyatlarda araba almak için imkanı olmayan kişiler daha düşük miktarlarda kredi çekerek, geri kalan miktarı da ihtiyaç kredisi ile tamamlayabilir ve taksitle ikinci el araba sahibi olabilirler. Örneğin bazı bankalarda krediye uygun olarak görülen arabaların yaşı en fazla 5 olarak kabul edilirken, bazı bankalarda ise bu sınır 7 ya da 8 yaş sınırına kadar çıkabilmektedir.

TAKSİTLE 2. EL ARABA ALMAK

Otomobil firmalarından da bazı özel imkanlarla peşinatsız taksitle 2. el araba alabilme imkanı bulunmaktadır. Bu imkanlardan biri eski aracın peşinat kabul edilerek takas için alınması ve geri kalan kısmının da senetle araba satışı olarak taksitlendirilmesi şeklindedir. Diğer sunulan bir imkan da ikinci el arabanın ikinci el farklı bir araçla değiştirilmesi durumunda sunulan bazı kredi imkanlarıdır.

Bazı otomobil firmaları ve galerin anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşülerek de peşinatsız araba alabilmek için kredi başvurusu yapılabilmektedir. Aracın sahip olduğu bedel kadar kredi sunabilen anlaşmalı bankaların kredi desteği ile de ikinci el taksite araba 48 aya kadar vade ile ödenebilmektedir.

PEŞİNATSIZ 2. EL ARABA KREDİSİ İÇİN İSTENEN ŞARTLAR

Belirli bir yaşa kadar olan 2. el arabalar için taşıt kredisi veren bankaların aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bankalar kredi ile alınacak 2.el araba konusunda oldukça titiz davranmaktadırlar. Peşinatsız araba imkanı için taşıt kredisi çekilebilecek bankalardan biri olan AKBANK, krediyi sicil notu yüksek, belgelenmiş düzenli geliri olan kişilere vermektedir.

En fazla beş yaşına kadar olan ikinci el taşıtlara kredi veren banka, daha hızlı kredi sağlayabilmek adına kasko olması mecburiyetini  de kaldırmıştır. Bu şekilde peşinatsız taksitle 2. el araba alabilmek adına başvurulabilecek bankalar arasında Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ve TEB gibi bankaları örnek verebiliriz.