Peşinatsız vadeli araba imkanı

Günümüzde her bütçeye ve her ihtiyaca uygun birçok araba modeli vardır. Bu modeller arasından ihtiyacınız olan modeli belirledikten sonra bütçeniz uygun ödeme koşullarıyla hayallerinizdeki araca sahip olabilirsiniz. Araç satışlarında ödeme için peşin satış, bir kısım peşinat sonrasına taksit imkanı ve hiç peşinatsız tamamı taksitle olmak üzere peşinatsız araba satışı gibi farklı seçeneklerde sunulmaktadır.

Taksitli araba alımlarında finansmanı sağlayacak bir kuruluşa ihtiyaç vardır. Bu kuruluş genelde sağladıkları 0 km ya da 2. El krediler ile bankalar olmaktadır. Ancak diğer yandan araç alım satım yoğunluğu fazla olan kurumsal firmalarda kendi sağladıkları finansmanlar ile taksitle araç satışı yapmaktadırlar.

Peşinatsız araba alımının sağladığı avantajlar nelerdir?

Araç almak niyetinde olan müşteriler öncelikle ne kadarlık bir bütçe ile araç alacaklarını belirlemelidirler. Bütçe belirlendikten sonra alınabilecek modeller araştırılmalı ve ihtiyaca göre en uygun ve en sorunsuz araçlar seçilmelidir.

Belirlenen modelin alınabileceği satıcı güvenilir kuruluşlar aracılığıyla peşin ya da taksitli olarak araç sahibi olunabilir. Taksitli satışlarda bazı dönemlerde faizsiz araba satış kampanyalarına rastlamak mümkündür. Uygun faiz oranlarının yanında hiç peşinat vermeden de araç satış kampanyaları düzenlenmektedir.

Bu kampanyalar araç alımı için peşinatı olmayan ancak gündelik hayatında araç ihtiyacı olan kişilerin aracın sahibi olması konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Peşinatsız araba alımında dikkat edilmesi gereken hususlar

Peşinatsız satılan araçlar için satıcı firma ya da finansmanı sağlayan banka gibi kuruluşlar taksitler bitene kadar araç üzerine rehin koyarak borçların düzenli ödenmesini sağlamak isterler. Ödemeler için ayrıca aylık senetler de düzenlenmektedir. Bu yöntem piyasada senetle araba satışı olarak da bilinmektedir.

İmzalanan senetlerin ödeme tarihlerinin ve ödenecek tutarın hem alıcı hem de satıcı tarafından mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca satıcılar aracı sattıkları kişinin aylık gelirinin araç taksitlerini ödemekte yeterli olup olmayacağı konusunda belgeler isteyebilirler. Aracın satıldıktan sonra borcu bitmeden çalınma, kaza yapma ve hasara uğrama riskleri olduğu için aracın borçluluk durumu sona erene kadar kasko yapılarak güvence altına alınması her iki taraf için de güvence oluşturacaktır.

katilimevim-sabit-reklam