Şanlıurfa’da salgından sonra konut satış fiyatı

Şanlıurfa Türkiye’nin en kalabalık illerinden birisidir. Bu kalabalık insan nüfusunun getirdiği ihtiyaçlardan biri de konut arayışıdır. Şanlıurfa’nın nüfusu 2 milyon kişiyi geçkindir. Bu kalabalık şehirde konut arayışında iseniz salgından önce satın aldığınız konutun şimdi daha da pahalı olduğunu söyleyebiliriz.Ev Fiyatları olarak oldukça geniş bir düzeyde bulunan konutlar şehirin bir çok farklı konumuna göre değer kazanıp, kaybetmekte. Konut büyüklüğü ve sahip olduğu diğer özelliklerde bu fiyata yansımakta.

Merkez kentlerden daha farklı fiyatlara sahip olan konutlar oldukça düşük fiyatlardan başlayıp oldukça yüksek fiyatlara kadar çıkmakta. Aklınızda ev sahibi olmak  gibi bir düşünceniz var ise ve bunu aynı zamanda yatırım olarak görüyorsanız şehir merkezine uzak ve eski yapıları tercih etmenizi önermiyoruz. Konut fiyatları salgın öncesi ve sonrası olarak fiyat farklılığı gösterse de bu eski ve şehir merkezine uzak olan konutların pek değer kazandığı söylenemez. Salgın sonrası genel olarak tüm sektörler bu salgından olumsuz etkilendiği için fiyat olarak da yüksek düzeylere çıktıklarını söyleyebiliriz.

Şanlıurfa’da salgından sonra ev kiraları

Konut satın alacak kadar birikmiş paranız veya sermayeniz yok Şanlıurfa’da kiralık ev fiyatları 500 Tl gibi düşük ücretlerden başlayıp 2.500 Tl gibi çok fazla yüksek ücretlere kadar çıkmakta. 1+1 odalı küçük daireler bu fiyat aralığının düşük seviyesinde yer alıyor. Kiralık bir ev için gerçekten çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Lüks dairelerin bu kadar yüksek fiyata kiralanması gerçekten şaşırtıcı. Salgın sonrası bu fiyatların biraz daha arttığını söyleyebiliriz. Bu yüksek fiyatları gördükten sonra kafanızda ev almak gibi bir düşünce oluşabilir.

Ev alacak maddi durumda olmayan  yada konut kredisi gibi banka hizmetlerine başvurmak istemeyen kişiler kiralık evleri tercih edebilir. Şanlıurfa’da kiralık daire arıyorsanız fiyat düzeyi olarak bir çok daire bulabilirsiniz. Salgın öncesi ve sonrası ev satış fiyatlarında değişiklik olsa da konut kiralarında  çok büyük değişimler göremiyoruz. Korona virüs salgını ev kiralarına pek de bir etkide bulunmamıştır.

Şanlıurfa’da salgından sonra değerlenen konutlar

Şehir merkezine yakın inşa edilmiş veya inşa edilmekte olan yapılar tamamlandığında eski değerlerine kat ve kat değer kattıklarını söyleyebiliriz. Merkezleşme ve şehirleşme ile giderek büyüyen Şanlıurfa’da lüks daire sahibi olmak istiyorsanız gerçekten yüksek bir miktarı cebinizden çıkarmanız gerek. Oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulan bu lüks satılık ev tercihleri daha çok alıcı bulmakta ve merkezi alandan uzak küçük ve eski evler gittikçe değer kaybetmekte.