Senetle Araba Alırken Dikkat Edin

Araba almak birçok kişinin hayali olabiliyor. Bu hayalinin gerçekleştirmek için kişi yeterli bütçeye sahip olmaya da biliyor. Bu gibi durumlarda kişi kredi çekerek faiz ile araba almak istemediğinde başka alternatifler de karşısına çıkabilir. Bu alternatif senetle araba alma yöntemi olabilir. Ancak senetle araba almak da çok riskli ve dikkatli olmamız gereken bir konudur.

Böyle bir yöntem ile araba alırken araba alacağımız yerin güvenilirliği çok önemlidir. Bir de ödeme şeklinin nasıl olduğu da çok önemli faiz ile araç almak istemeyen kişilerin ödeme şekline de dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bazı araba satıcıları senet ile araba alırken de faiz yöntemi ile ya da faizden de yüksek rakamlar ile size araç satabilirler.

Bunun için eğer illaki bu yöntem ile araç alacaksanız mutlaka güvenilir, tüketici kanunlarına uygun taksitli satış sözleşmesi yapan kurumsal bir yerden almaya dikkat edin. Araç alımında yapacağınız her ödeme için ayrı senet yapmaya dikkat edin ve mutlaka tarihlerini kontrol edin. Mutlaka aracı alırken faturanızı ve ödemelerinizi yaptıkça senedinizi mutlaka almaya dikkat edin.

Senet İle Araba Nasıl Satın Alınır?

Senet ile araç satan bazı firmalar faizsiz araba almak isteyenler için bir seçenek olmaktadır. Ancak araba almayı düşündüğünüz bu firmalar mutlaka dikkatli araştırılmalıdır. Aracını bu seçenek ile almak isteyenlerin tercih sebeplerinden biri faiz uygulamasının bu kurumlarda olmaması ve ayrıca peşinatsız araba almak da mümkün olabildiği için. Eğer belli bir peşinat verilecek olursak kalan tutar taksitler şeklinde düzenlenmektedir.

Senet ile faizsiz araba satan bu firmaların çalışma şekli katılım bankalarının çalışma şekline yakındır. Peşin fiyatın üzerine vade farkı koyularak araba fiyatı belirlenmektedir. Eğer bu seçenek ile araba almayı düşünüyorsanız mutlaka yasal kurallara uygun olan bir yer olup olmadığına mutlaka dikkat edilmelidir.

Senet İle Araba Almak Ne Kadar Güvenilir?

Senet ile araba almayı düşünüyor iseniz mutlaka güvenilirliği araştırılmalıdır. Faizsiz senet ile araba alınacak kurumun yasal kurallara uygunluğu da önemlidir. Mutlaka bu konu da iyi araştırma yapılarak bir karar verilmelidir. Eğer en ufak bir şüphe ya da güvensizlik duyuyorsanız bu yöntem ile araç satın almamalısınız.