Taksitle Araba Alma Yöntemi

Şimdilerde çoğu çalışanlar ki özellikle belirli bir maaş karşılığı aylık düzenli ücret alanlar, maaşlarından aylık kesinti yaparak araba almanın ve araba sahibi olmanın hayalini kurmaktadırlar. Araç satın almak içinse bankaların kişilere sunmuş olduğu taşıt kredileri, taksitle araba almaya imkân sağlasa da devletin koymuş olduğu bazı kanuni kısıtlamalar nedeniyle, araç almak isteyen kişiler istenilen aracın piyasa değerinin % 70’i kadar bankalardan taşıt kredisi kullanabilirler. Taksitle ev alma ya da araba almak son dönemlerin en moda yatırımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun yanında, aracın değeri eğer 50.000 TL veya üzerinde ise taşıt kredisi kullanımı aracın % 50’sini karşılamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, araç almak isteyen şahısların belirli bir peşinat ödemesini şartından dolayı, taşıt kredisi kullanarak tamamen peşinatsız ve taksitle araç alımı kolay olmayacaktır. Geriye kalan % 30’luk kısım için ise ihtiyaç kredisi kullanmasını bazı uzmanlar açıktan tavsiye etmektedir. Uzmanlar kira öder gibi ev sahibi olmak ve taksitle ev alma konularında olduğu kadar araçlarda da benzer hükümlerin uygulanabildiği kanaatindedir. Ev almak, senetle ev, kiracıya ev, faizsiz ev gibi başlıkların yanında faizsiz araba ve taksitle araba da kullanıcıların yatırım için dikkatini çeken başlıklar arasındadır.

Sıfır araçların alınmasında peşinat şartı

Özellikle sıfır araba satan firmaların, araçların sıfır olması ve fiyatlarının yüksekliğinden dolayı çoğu zaman alım işleminde peşinat şartı koymaktadırlar. Bunun aksine bazı plazalar ise bankalar ile anlaşmaya giderek bu peşinat tutarının haricinde kalan miktarı da bankaya ödetmekte ve kullanıcının yararına olan kararlar almaktadırlar. Sıfır araç alımlarında bankalara ödenen faiz ya da vade farkı, alınacak olan arabanın fiyatına veya kullanılacak olan süreye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle sene sonlarında neredeyse tüm firmalar kampanyalar düzenleyerek ellerindeki o yıla ait arabaları bitirebilmek için düşük kredili araç alış imkânı sağlamaya çalışırlar. Faizsiz ev almak için ayrıntılı bir araştırma yapıldığı için faizsiz araba için de araştırma yapılmalıdır.

Sıfır araçların alınmasında peşinat şartı

İkinci el araç alımlarında da araç sahibi olmak isteyen bireyler için bazı şirketler kurulmuş ve bankalarla anlaşma yaparak iki taraf arasında uyum sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu firmalar talepte bulunan alıcıya istenilen araç fiyatına göre bazen kısa vadeli bazen de uzun vadeli olarak çözümler sunmaktadırlar. Atalar taksitle ev al demesi gibi şimdilerde taksitle araba al önerisi tüm bireyleri cezp etmektedir.