Taksitle Ev Alma

Hemen herkesin hayalinde iyi bir ev ve araba alma hayali yatmaktadır. Ancak bunlara sahip olmak orta gelirli bireyler için Türkiye şartlarında o kadar da kolay değildir. Özellikle kirada oturuluyorsa birikim yapılması gereken o para kiraya ödenmektedir.

Ev sahibi olmak için genel kabul görmüş şartlardan en önemlisi belli bir birikimin bulunmasıdır. Ancak taksitle araba gibi ev almak da mümkündür. Bunun için farklı metotlar bulunmaktadır. Taksitle ev almak için başvurulacak metotlar kısaca şöyledir:

  • Toki sistemine kaydolmak
  • Kooperatife girmek
  • Taksitle ev alma sistemi geliştiren özel kuruluşlara başvurmak

En bilindik ve en çok kullanılan bu yöntemler haricinde, bir evim bir arabam olsun yeter diyenler için bankalardan konut ve ihtiyaç kredisi de çekilebilmektedir. Bunun için katılım bankaları daha ideal olurken bankaların faiz oranları karşılaştırılarak karar verilmelidir.

Taksitle Ev Almak İçin İzlenecek Yollar

Yukarıda sayılan metotlardan biriyle ev sahibi olmak mümkündür. Ancak bunların hepsinde izlenecek yol farklılık göstermektedir. Toki sistemine katılmak için belirli bazı şartlar aranır. Ve taksitli araba alma işlemlerinden farklı olarak şartları yerine getiren bireyler arasından da kura ile seçim yapılmaktadır.

Kura ile  seçilen kişilerin belirli bir miktar peşinat olarak ödemeleri gerekmektedir. Bu aşamadan sonra aylık belirli miktarlarda ödemeler yapılarak eve sahip olunabilir. Faizsiz taksitle araba alır gibi ev almak isteyenler kooperatif yöntemini deneyebilir. Zira bu yöntemde, para yetkililere ödendikçe evin inşaatı devam eder. Ancak bu yöntemin barındırdığı bazı riskler vardır. Bu nedenle güvenilir bir firma ile çalışılmalıdır.

Katılım bankaları zaman zaman otomobil kampanyaları gibi ev için de birtakım kampanyalar düzenleyebilmektedir. Bu nedenle kampanyaların takibi yapılmalı ve uygun faizli ya da faizsiz krediler kaçırılmamalıdır.

Senetle Ev Sahibi Olunur Mu

Ev sahibi olmak için bir diğer yol da senet ile araba alırken olduğu gibi senet yöntemidir. Bu yöntemde gayrimenkul geliştiricileri ve inşaat şirketleri kişinin imzaladığı senetler karşılığında bitmiş ya da inşaat halindeki evleri satabilmektedir.

Banka kredisinin yerine senetle ev satışının yapılması taksitle araba almak kadar basit bir eylem değildir. Bu yöntemin barındırdığı pek çok risk bulunmaktadır. Bu nedenle sonradan mağdur bir duruma düşmemek için senetle ev alınırken çok dikkatli olunmalıdır.