Taşıt Kredisi Başvurusu Yapmadan da Araba Sahibi Olabilirsiniz

Ülkemizde taksitle araba ve ev almak için banka kredisi çok fazla kullanıldı. Şimdilerde çok fazla talep görmemektedir. Bunda kredi almak için çok uzun bir serüvenin olması ve faiz oranlarının yükselmesi ciddi anlamda etkili oldu. Kredi alabilmek için öncelikle ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuruda kişinin kredi notu gibi kredi almasına engel bir durumun olup olmadığına bakılır.

Kredi notu uygunsa ön başvurudan sonra kişi şubeye giderek evraklarını teslim eder. Evraklarını teslim ederken gelirine göre verilecek kredi tutarı belirlenir. Kredi tutarı hesaplanırken peşinat talep edilir. Peşinat çıktıktan sonra kalan üzerinden hesaplamalar yapılır. Banka vereceği miktarı belirler. Miktarın nasıl ödeneceği ödeme planına dökülür ve ancak kredi alınabilir. Bu kadar uğraşmak yerine kredisiz araba alma seçenekleri değerlendirilmelidir.

Kredi Almadan Nasıl Araba Alınır?

Kredi, faiz oranlarının düşük olduğu zamanlarda daha fazla rağbet görmekteydi. O zamanlarda insanlar 60 bin olarak çektikleri krediyi 90 binlerde ödemiyordu. Daha makul ödemeler olduğundan insanlar kredi kullanıyordu. Şimdilerde faiz oranları bazı bankalarda %1’lerde iken bazılarında %1,5’lere kadar çıkmış durumda. Bu durum alınan kredini üzerine çok büyük meblağların ilave edilmesi anlamına gelmektedir.

Kredi almada araba almanın bir yolu markaların kampanyasıdır. Araba markaları yıllık satış cirosuna ulaşamadıklarında kampanyalar yaparak daha fazla araç satmayı hedeflerler. Yapılan kampanyalarda faizin sıfırlanması, vade seçeneklerinin uzatılması gibi fırsatlar sunulur. Kampanyaların ne zaman ve nasıl yapılacağı kesin bilinmediğinden soru işaretleri bulunur. Uygun kampanyalar denk gelirse faizsiz araba alma adına değerlendirilebilir.

Tasarrufa Dayalı Kurumlarla Araba Alma

Ülkemizde dayanışmaya ve tasarrufa dayalı sistemle hizmet veren kurumlar var. Bu kurumlarda kişilerden peşinat talep edilmez. Kredi ve faiz durumları da yoktur. Kişi aslında kendi başına yapamadığı tasarrufu kurumlar vasıtası ile yaparak daha erken vakitte araba sahibi olur. Öncelikle almayı düşündüğü aracın fiyatını belirleyen katılımcı aylık ödeyebileceği taksit miktarını da belirler.

Gelirine göre taksitini belirlediğinden katılımcı ödeme problemi yaşamaz. Toplam miktar ve aylık ödenecek taksit tutarı üzerinden vade seçeneği belirlenir. Vade seçeneği kadar kişinin bulunduğu gruba dahil olunur. Her ay noter huzurunda çekilen kurada çıkan katılımcı arabasını alır. Böylece kredisiz ve peşinatsız araba sahibi olur.

katilimevim-sabit-reklam