Taşıt Kredisi Başvurusunda Kabul Edilen Gelirler

Öncelikle araç kredisi başvurusu için bazı genel şartlar vardır. Bunlar;  kredi kullanacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, SGK kaydının aktif durumda olması, en az 6 aylık SGK’lı olması, kredi notunun yeterli olması, alınacak taşıt ile ilgili ipotek, rehin kaydı olmaması. Krediyi ödeyebileceği bir gelir seviyesinde olması genel şartları aranmaktadır.

Araç kredisi hesaplama yapılırken, kişinin ödeyebileceği tutar üzerinden hesaplama yapılır. Bu ödenecek tutara göre, anapara ve faiz oranı bulunur. Müşterinin kaç aylık kredi ödeyeceği ve miktarı hesaplanır. Kredi çekildiğinde vade uzadıkça faiz oranı artmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca kısa vadeli kredi çekmek daha avantajlı kabul edilmektedir.

Neden Kredi Çekeriz?

Kredi çekmek doğru kullanıldığında faydalı bir iştir. Kredi türleri; konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi olarak ayrılmaktadır. Hepsinde çekilebilecek miktarlar farklılık göstermektedir. İnsanlar para ihtiyacı duydukları anda bankalar imdada yetişmektedir. Özellikle faiz oranları düştüğünde kredi çekerek yapılan harcamalar artmaktadır. Bankaların her birinin ayrı bir faiz oranı vardır.

En uygun faiz oranı hangi bankanın ise ve şartlarımız tutuyorsa o bankadan kredi çekeriz. Eskiden insanlar yüksek miktarda parayı yakınlarından borçlanarak bulabilirlerdi. Günümüzde bu pek mümkün olmamakla birlikte, banka kredileri doğru kullanıldığında acil para ihtiyacı doğan insanlar için faydalıdır. İnternetteki Taşıt kredisi hesaplama aracına çekeceğimiz kredi miktarı ve vade yazıldığında otomatik olarak aylık ödeyeceğimiz miktar karşımıza çıkmaktadır.

Taşıt Kredisi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Eğer Sıfır km bir araç alacaksak, arabanın değerinin %70’i oranında kredi çekebiliriz. Eğer alacağımız araç 2.el ise bankalar, 5 yaş üzeri araçlara kredi vermemektedir. Bazı bankalar ise yaş sınırını 10 yaş ile sınırlandırmıştır. Görüldüğü üzere 2. el araç kredisi şartları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda aracın kasko değerine göre kredi verilmektedir.

Araba kredisi hesaplamasında bütçemizin durumu önemli bir ayrıntıdır. Bize en uygun araç kredisi hangisiyse onu seçmeliyiz. Araç kredisi faiz oranı, sigorta gideri, diğer maliyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Araç kredisinin ödenmesi süresince aracımız bankanın ipoteği altındadır. Satmak istersek bankanın onayı gerekmektedir. Araç kredisi şartları oluştuktan sonra gerekli para hesabımıza yatacaktır.