Taşıt Kredisi Dosya Masrafları Nedir?

Banka kredisi kullanarak araç almak isteyenleri bekleyen taşıt kredisi dosya masrafları bulunmaktadır. Bu masrafların neler olduğunu kısaca açıklayalım. Bu masraflar alınan kredi ile doğru orantılı olarak değişmekte ve yaklaşık toplam kredi tutarı üzerinden %5 ile %15 arasında olmaktadır. Bunların bir kısmının iadesi için daha sonradan başvuru yaparak geri almanız mümkündür.

Taşıt kredisi dosya masrafları kredi tahsis ücreti, banka sigorta muamele vergisi, kaynak kullanım fonu, kasko masrafı, hayat sigortası masrafı gibi kalemlere ayrılır. Bu masraflar toplam kredi üzerinden hesaplanır ve aylık taksitlere bölünerek tahsis edilir. En uygun araç kredisi ile taşıt almak isteyenler bunları da değerlendirerek başvurularını yaparsa daha karlı olacaklardır. Çünkü bu kalemler kredi maliyetini yükseltecektir.

En Uygun Araç Kredisi İçin Nasıl Karar Vermeli?

Bankalar araç kredisi faiz oranları belirlerken farklı ölçütler kullanabilir. Araç kredisi için bankalara hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz yoktur ancak trafik sigortası zorunludur. Kasko yaptırdığınız takdirde de daha düşük faizlerle kredi almanız söz konusudur. Yapılacak sigortaların faizleri veya maliyetleri farklılık gösterebilir. Bu sebeple sıkı bir araştırma ve iyi düşünülerek krediye müracaat edilmesi faydalı olacaktır.

Bankalar altmış aya varan vadelerde müşterilerine araç kredisi kullandırır. Araç kredisi sıfır araçlar için alınabildiği gibi ikinci el araçlar için de alınır. Firma sahibi olanlar, ticaretle uğraşanlar, işleri için gerekli ticari araçları almak için de kredi kullanabilirler. Tüm bu ölçütler düşünüldüğünde araç kredisi hesaplama araçlarını kullanmak iyi bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Araç Kredisi Kullanmadan Araba Sahibi Olabilir Miyim?

Banka kredisi kullanmadan, peşinatsız, vade farksız, kendi belirleyeceğiniz taksitlerle araba sahibi olmak istiyorsanız elbette bunun da bir yolu var. Katılımevim bunu mümkün kılıyor. Katılımevim onlarca şehre dağılmış ofisleri, online şubeleri ile size en uygun yöntemi seçmenizde danışmanlık veriyor. Sizde Katılımevim’den seçeceğiniz kendinize en uygun ödeme planı ile rahat rahat araç sahibi oluyorsunuz. İstediğiniz modele karar verin yeter.

Bankalardan kredi almak yerine otomotiv firmalarının finans kurumlarının kampanyalarından faydalanmanız da mümkün. Bu kampanyalar düşük faizle uzun vadeli taksitlerle araba sahibi olmanızı sağlayabilir. Ancak toplamda maliyet artabilir. Araç kredisi kullanmadan önce iyi düşünmek ve en doğru kararı vermek gerekir. Tüm alternatifleri değerlendirin.