Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bir araba sahibi olmak herkesin hayalidir. Günümüz şartlarında bir araç satın alabilmek göründüğü kadar kolay değildir. Birçok kişi taşıt kredisi çekerek bir araba satın almaktadır. Kredi sistemlerinde kişileri en çok zorlayan şey ise faiz oranlarıdır. Çekilen kredi bedelinin üzerine belli bir oranda da faiz konmaktadır. Her ay ödenen kredi taksiti içinde de faiz bedeli yansıtılmış olmaktadır.

Faiz oranı ne kadar yüksek ise ödenecek borç daha da yükselmektedir. Bu nedenden dolayı bazı dönemler taşıt kredilerine talep çok iken bazen çok az olabilmektedir. Kredi çeken kişi sayısını belirleyen en temel faktör faiz oranıdır. Araç kredisi faiz oranları düşük iken kredi çekilmesi halinde daha az faiz ödenmiş olmaktadır.

Taşıt Kredisi Hesaplanmasında Faiz Oranının Etkisi

Araç kredisi hesaplama işlemleri yapılırken ilk bakılan şey faiz oranıdır. Her ay ödenecek taksit bedelinin belirlenmesinde de çok etkili olmaktadır. %3 faiz oranı ile %0,96 faiz oranı çekmek arasında çok fark vardır. Kredi taksitlerinin ödenmesi çok sayıda kişiyi zorlamaktadır. Daha kolay bir ödeme planı oluşturulabilmesi için faiz oranı dikkatli bir şekilde belirlenmelidir.

20000 TL’lik bir kredi çektiğinizi ve sıfır bir araç aldığınızı kabul edelim. Faiz oranı %1, 55 olsun. 48 ayda kredi vadesi olsun.  Ödemeniz gereken tutar ise 30412, 80 TL’dir. Aynı şartlar altında tek fark faiz oranı 0,97 ise ödemeniz gereken tutar 26218,08 TL’dir. Faiz oranının etkisi hesaplamadan da çok net bir şekilde görülmektedir.

Başka bir seçenek ise 2. El araç kredisi çekmektir. İkinci el araçlar, sıfır araçlara göre fiyat olarak daha uygundur. Çekeceğiniz kredi tutarını da azalmış olacaktır. Çekeceğiniz kredi türü değişse de değişmeyen tek nokta peşinat ödemesidir. Aracın bedelinin tamamına kredi çıkmaz. Bütün şartlar çok iyi bir şekilde incelendikten sonra karar verilmelidir.

Faizsiz Araç Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Kredi sistemleri ile araç satın alırken faiz mutlaka vardır. Faiz oranları nedeni ile de çok sayıda kişi kredi çekmekten çekinmektedir. Katılımevim ile hayalinizdeki arabaya faiz ve peşinat ödemeden sahip olabilirsiniz. Ayrıca ödeme planınızı istediğiniz şekilde belirlenmektedir.

katilimevim-sabit-reklam