Taşıt Kredisi Kullanmadan da Araba Sahibi Olabilme İmkanı

Taşıt Kredisi Kullanmadan da Araba Sahibi Olabilme İmkanı

Taşıt kredisi eskiden beri araba sahibi olmak isteyenlerin kullandığı bir yöntemdir. Taksitle araba almak denilince ilk olarak akla taşıt kredisi gelir. Kredide müşteri bankaya ön başvuru yapar. Şayet banka müşterinin kredi notu gibi şartlarını uygun görürse başvuruyu kabul eder. Başvurusu kabul edilen müşteri evrakları ile bankanın şubesine gider. Şubede evraklar üzerinden müşterinin talep ettiği miktar ve bankanın vereceği miktar hesaplanır.

Hesap yapılırken müşteriden arabanın %40’ı kadar peşinat talep edilir. Bankanın verdiği miktarı ve geri alacağı miktarı kabul edene ödeme planı yapılır. Bankanın geri alacağı miktar faiz oranına bağlı olarak değişir. Bankaların uyguladığı faiz oranları farklılık gösterir. Örneğin 60 bin çekilen kredi bir bankada 72 bin diğer bankada 98 bin olarak 60 ayda geri ödenir. Geri ödemeler çok yüksek olduğundan birçok kişi kredisiz araba alma seçeneklerini değerlendirir.

Faiz Oranları Sizi Yıpratmasın

Faiz oranları, alacağınız kredinin geri ödemesini çok fazla etkilediğinden en düşün oranı bulmaya çalışmalısınız. En düşük faiz oranına sahip bankayı bulmanız yeterli olmayacaktır. Geri ödemelerin artmasına neden olan dosya masrafı gibi diğer kalemleri de düşük olan bankayı bulmalısınız. Böyle olunca liste uzayıp gitmektedir.

Kredi, faiz, dosya masrafları gibi detaylarda boğulmak yerine kredisiz, peşinatsız ve faizsiz araba alma fırsatı veren firmaların hizmetleri değerlendirilebilir. Bu kurumlar dünya genelinde çok fazla kullanılan Tasarrufa Dayalı Finans Sistemi ile çalışırlar. Tasarruf yapmak isteyenlere yardımcı olarak daha erken vakitte arabalarını almalarını sağlar. Kurumlarda tasarruf yaparak araç almak isteyenler aylık taksitlerini kendileri belirlediklerinden, faiz, dosya masrafı gibi kalemler olmadığından ödeme problemi yaşanmaz.

Kredi Olmadan Araba Almak Daha Kolay

Krediyle araba almak başlangıçta çok kolay gelmektedir. Krediyi alacaksın, arabanı kullanırken aylık taksitlerle kredini ödeyeceksin. Söylemde bu böyle fakat pratikte aynı değildir. Yüksek kredi ödemeleri kişilerin belini bükmektedir. Faize girmek ve zorlanmak yerine annelerimizin altın gününe girmeye ne dersiniz?

Katılımevim gibi dayanışma ve tasarrufla peşinatsız araba ve ev almayı sağlayan kurumlar, annelerin altın gününün gelişmiş ve kurumsallaştırılmış halidir. Kişi belirlediği toplam fon için kendi belirlediği aylık taksitleri öderken noter huzurunda kura çekilir. Kurada çıkan tarihte ödemeleri bitmemiş olmasına rağmen toplam fonunu alır ve arabasını alır. Fonunun ödemesini bitirinceye kadar taksitlerine devam eder. İşte olay bu kadar kolay!