Taşıt Kredisi Nedir?

Present car

Taşıt kredisi günümüz itibariyle en çok tercih edilen kredi seçenekleri arasında yer alıyor. Gelişen dünyanın en önemli buluşlarından birisi olan taşıtlar hayatımızın her alanında yer almakta. Peki, bu taşıtların araç kredisi nedir, nasıl yapılır? Konut kredisinin alımıyla çok benzer olan taşıt kredisi insanların ihtiyacı doğrultusunda bankaların sunmuş olduğu bir kredidir.

Taşıt kredisi için öncelikle bir bankaya başvuru yapmalısınız. Banka eğer kredi işlemi için onay verirse kimlik, araca ilişkin belgeler ve de gelir belgenizle ön onay işleminizi yapmalısınız. İkinci el ve sıfır kilometre arabalarda verilen taşıt kredisi ve ön onay işlemleri de değişmekte. Bu başvuru sürecinde bazı bankalar telefon yoluyla iletişime girerek de kredi ihtiyacınız için onay verebiliyor. Banka ile müşteri kredi koşullarında anlaşabilirlerse eğer sıra araç için verilecek kredi miktarına geliyor.

 Araç Kredisi Hesaplama Yöntemleri

Araç kredisi hesaplama teknikleri söz konusu olduğunda karşımıza farklı bankaların uygulamış olduğu parametreler çıkmaktadır. Bundan dolayı mutlaka kredi başvurusunda bulunmadan önce ayrıntılı bir maliyet araştırmasının yapılması şarttır.

Araçtan araca değişen kredi miktarının ise belirleyici bazı şeyler bulunmakta. Araç kredisi hesaplamak ise şöyle çoğu banka kasko ve trafik sigortası istemekte eğer ki bunlar da müşteri de bulunuyorsa kredi miktarı, vade ayı ve aracın 0 km yahut ikinci el olup olmamasına göre değişiyor.

Araçtan araca değişen bir ödeme planı hazırlanıyor. Her bankada değişen faiz miktarları ve aylık ödeme miktarları müşterilerin önüne birçok taşıt kredisi seçeneği sunmakta. Araç kredisinde bankalarda farklılık gösteren faiz miktarları bulunmakta arabanın durumuna göre belirlenen faiz miktarını hesaplamak için internet yardımıyla bankaların sitelerine girilerek bakılabilir.

Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç kredisi şartları hakkında bilgi sahibi olursanız; araç kredisi nasıl alınır? Sorusuna da net bir şekilde yanıt vermiş olursunuz. Kredi alımında almak istenen miktara göre değişen bir ödeme planı bulunmaktadır. Kredi almak isteyen müşterinin, bankaya gitmesi ve gerekli bazı bilgilerini vermesi gerekir. Bankanın kabulünden geçer ise, istediği miktar ve kredi olanaklarına göre bir anlaşma yapılır.

Bankayla yapılan görüşmelerde, kredi için sunulan faizler değişiklik gösterir. Bunların yanı sıra müşteri ile aralarında yapılan bazı anlaşmalar vardır. Anlaşmadaki bazı maddeler, her bankada aynıdır. Bu maddelerin birçoğu kanun yoluyla zorunlu hale getirilmiştir. Banka ile görüştükten sonra, eğer müşteri bankanın şartlarına uygun hareket edeceği konusunda anlaşırsa kredi alımını tamamlayabilir. Kredi alımı sırasında, banka ya da müşteri zor durumda kalır ise anlaşma sayesinde kendilerini güvence içine aldıklarından ötürü, bir sorunla karşılaşmazlar çünkü yasal bir güvencesi vardır.

katilimevim-sabit-reklam