Toki Başvuruları için Gerekli Evraklar Neler

Toki ilk olarak 1984 yılında dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Toki devlet tarafından kurulmuş olan bir konut üretimi yapan kurumdur. Bu kuruma başvuruda bulunanlar öncelikle devlet garantisinin olması sebebiyle bu yolla ev sahibi olmayı istemektedir. Toki kuruluş amacına uygun olarak herkese bu konutları vermemektedir. Başvurular için belli şartları bulunmaktadır. Toki evleri için başvuruda bulunacak olanların bu şartları yerine getirmesi istenmektedir.

İlk kurulduğu yerlerde Türkiye’nin belli bölgelerinde konut yapımına imza atan Toki son yıllarda aynı anda birçok projeyi bir birlikte sürdürmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde yapılan konutlar ile Toki’den ev sahibi olan sayısı artmıştır. Toki başvuru yollarını deneyerek ev sahibi olmak isteyenler için bu sistemin başvuru şartlarının neler olduğu en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu şartları ve belgeleri getirenlerin başvuruları kabul edilmekte ve toki kura sistemine bu kişiler dahil edilmektedir.

Toki Konutlarına Başvurular Nereye Yapılmaktadır?

Toki sisteminin bilinen en önemli özelliği kira öder gibi her ay düzenli olarak ödeme yapılması ile kişilerin ev sahibi olmasıdır. Bu sisteme başvurular Toki tarafından belli tarihler arasında ve belli bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu tarihler ve başvuruların yapılacağı bankalar Toki tarafından kamuoyuna duyuru şeklinde yapılmaktadır. Tüm vatandaşların haberi olacak şekilde yapılan bu duyuru ile belirlenen tarihler arasında başvurular yapılmaktadır.

Toki Başvuruları İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Toki çekiliş sistemine dahil olmak için gerekli tüm belgeleri ilgili bankaya sunan vatandaşlar bu çekilişte konut sahibi olma şansı yakalamaktadır. Çekiliş sonunda açıklanan toki sonuçları

Sizi ev sahibi yapabilir. Bu konuda bankanın istediği belgeler şunlardır:

  • Üzerinde kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Başvuruda bulunacak kişinin gelirinin en fazla net 2.600 TL olduğunu gösteren belge
  • Kişinin ve çalışıyorsa eşinin gelirini gösteren maaş bordroları, maaş belgeleri
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Bunların Dul ve Yetimlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almış oldukları kimlik belgeleri
  • Başvuruda bulunacak olan engelli vatandaşlar için, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından alınmış olan kimlik belgesi veya tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olan en az % 40 engelli olduğuna dair belge.