TOKİ Evleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ekonomik gelir seviyesinin düşük olan vatandaşların kendilerine ait bir evleri olabilmesi için TOKİ konutlar inşa edilmektedir. Böylelikle pek çok aile ev sahibi olmuş olmaktadır. Ülkenin hemen hemen her noktasında konut projeleri yapılmaktadır. TOKİ başvuru tarihleri dönem dönem açılmaktadır. Burada etkili olan talep miktarı, bölgenin ihtiyacı olmaktadır.

Bir bölge için proje hazırlandıktan sonra TOKİ evleri için başvuru açılmaktadır. Başvuruda istenen evraklar ile birlikte başvuru formunun teslim edilmesi ile başvuru tamamlanmaktadır. Başvuruların incelenmekte ve uygun olan kişiler kuraya katılmaya hak kazanmaktadır. Kura yapılmasının nedeni çok fazla başvuru alınmasıdır.

Şehit yakınları, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlerde durum biraz farklıdır. Bu kişiler direkt olarak ev sahibi olmaktadır. Her projede bu kişiler için ayrılan konut sayısı önceden belirlenmektedir. Kalan konutlar için TOKİ çekiliş sonucunda adı çıkan başvuru sahipleri konut sahibi olmaktadır.

TOKİ Kurası Süreci

Başvurusu uygun olduğu belirlenen kişiler TOKİ kura yapmaktadır. Kura sonucunda iki liste oluşturulmaktadır. Biri asıl liste diğeri ise yedek listedir. Eğer adınız yedek listesinde iseniz sözleşme işlemleri tamamlandıktan sonra kalan konut sayısı belirlenmektedir. Asıl listede bulunup sözleşme imzalamayan başvuru sahipleri bulunmaktadır. Yedek listesi daha önceden kura ile belirlendiği için o sıra ile kalan konutların sahipleri belirlenmektedir. Sözleşme imzalamak ve diğer işlemler için tarihler ilan edilmektedir.

TOKİ Sözleşme ve Ödeme Planı

TOKİ sonuçları açıklandı ve sözleşme imzalandıktan sonra yeni bir süreç başlamaktadır. Alt gelir grubunda bulunan kişilerin konut sahibi olmaya hak kazanması halinde peşinat ödemeleri gerekmektedir. Peşinat ödemesi sözleşme imzalanırken yapılmaktadır. Sözleşme imzalandıktan sonra imzalanan tarihi takip eden aydan itibaren taksit ödemeleri başlamaktadır. Aylık ödenecek taksit bedeli başvuru yapılırken önceden belirtilmektedir.

Yılda Ocak ve Temmuz aylarında aylık taksit bedeline zam yapılmaktadır. Yapılacak zam oranı o döneme ait ÜFE ve TÜFE oranlarına göre ve memur zammına göre belirlenmektedir. En düşük oranda olacak şekilde yapılmaktadır. Sahip olmaya hak kazandığınız konutta ikamet etmek zorunludur. Borç ödemeleri bitene kadar satamaz ve kiraya veremezsiniz. Bazı özel durumlarda kiraya verilmektedir. Ancak belirlenen şartlar dışında hareket edilirse sözleşme feshedilmektedir.