Toki Evleri

Dar gelirli kişileri ev sahibi yapan TOKİ bazı şartları taşımanız halinde başvurularınızı kabul etmektedir. Kurum şimdiye kadar pek çok kişiyi kira ödemekten kurtararak kendi evine taşınma imkânı sunmuştur. İnsanların hem kendi evinde oturmalarını sağlamak hem de bütçelerini sarsmadan ev sahibi yapmak oldukça meşakkatli olmasına rağmen Toki bunu başarmıştır. Her yıl on binlerce kişi Toki evleri için özel olarak tasarlanmış olan yaşam alanlarına taşınmaktadır. Toki güvencesi ile ev sahibi olabilmek için;

  • Türkiye vatandaşı olmak gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişiler Toki başvuru işlemlerini gerçekleştirememektedir.
  • Türkiye’nin neresinden ev alacak iseniz o ilde en az bir yıl ikamet şartı aranmaktadır.
  • Toki evlerinden daha önce almış iseniz bir kez daha çekilişlere katılamamaktasınız.
  • Hane içerisinden başvuru yapacak olan kişi üzerine ev bulunmaması gerekmektedir.
  • 25 yaşından büyük olmak gereklidir. Ancak dul hanımlar ve çocukları yetim kalmış hanımlar için belirlenen bir yaş sınırı bulunmamaktadır.
  • Aylık toplam gelirinizin 4500 TL altında olması gerekmektedir.

Toki Çekilişleri

Toki başvuru ilan süreleri içerisinde başvurunuzu yapmalısınız. Ardından Toki kura çekilişine hak kazanmış olacaksınız. Her yıl belirlenenden çok fazla talep olduğu için başvurular uzun zamanlar alabilmektedir. Bu nedenle evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlayarak erkenden başvurularınızı yapmalısınız.

Başvurular alındıktan sonra Toki çekiliş için belirli bir adreste ve noter huzurunda işlemlerini gerçekleştirmektedir. Çekilişler tamamlandıktan sonra peşinatlar alınır sözleşme imzalanır ve ilk ay taksitlendirmeleri yapılır. 240 ay vade ile taksitlendirilen bu ev borcu bitene kadar kişilere devredilmemektedir.

Eğer çekiliş adresine gelememiş iseniz Toki sonuçları için resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilmektesiniz.

Toki Evleri Kiraya Verilir mi?

Toki evleri sahiplerine teslim ederken başvuru yapan ailenin yaşaması şartı ile teslim etmektedir. Ancak evlerin teslimi ardından bazen Toki evlerinin kiraya verildiği görülmektedir. Toki yapmış olduğu evlerin kiraya verilmesi durumunda imzalamış olduğu satış sözleşmesini fesih etmektedir. Teslim edilen evleri belirtilen amaca uygun kullanılmadığı gerekçesi ile geri alabilmektedir. Bunun ile alakalı verilmiş geri alma kararları bulunmaktadır. standart daireler için bazı istisna durumlar söz konusu olsa da Toki anlaşma şartlarının harfiyen uygulanması konusunda oldukça hassas davranmaktadır.