Toki İle Ev Sahibi Olmak

Türkiye’nin dört bir yanında dar gelirliler için projeler yapan TOKİ ile kolayca ev sahibi olunabilmektedir. Uzun süreler birikim yapmak veya banka kredileri ile alınamayacak evleri uygun taksit seçenekleri ve 240 ay vade ile alma imkânı sunan kurum her yıl farklı dönemlerde ve farklı iller için yepyeni projeler üretmektedir.

Genel olarak tüm işlemler şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Toki başvuru işlemlerini tamamlayan herkes için noter huzurunda ve kişilerin katılımları ile kura çekilişleri yapılmaktadır. Böylelikle kim hangi daireyi alacak ise o an kolaylıkla öğrenebilmektedir. Çekiliş adresine gelemeyenler için ise internet üzerinden Toki çekiliş sonuçları için sorgulama yapılmaktadır.

Toki’nin evlerinden biri almak için ve çekilişe katılmak için hangi ilde ev almak arzusunda iseniz bu ilde en az bir yıldır yaşıyor olmanız gerekmektedir. Bu evlere sadece ülkemizin vatandaşlarının katılımı sağlanmaktadır. Elbette gazi, şehit, dul ve yetimler için, engelli yurttaşlar için ve emekli olan kişiler için de farklı başvuru belgeleri talep edilmektedir.

Engelli vatandaşların Toki evleri başvurusu yapabilmesi için %40 üzerinde engelli olduğunu resmi olarak ir rapor ile belgelendirmesi gerekmektedir.

Toki Başvuruları Ne Zaman

Toki ülke genelinde hizmet verdiği için her il için farklı dönemlerde başvurular alınmaktadır. Başvurular genel olarak medya aracılığı ile ve Toki resmi internet sitesi aracılığı ile duyurulmaktadır. Bu nedenle şehriniz için başvuru alım tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir. Ayrıca Toki bazı dönemlerde aynı il için farklı yerlerde inşa edilecek evler için birden fazla başvuru dönemi ilan edebilmektedir.

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Toki başvuru zamanları alınmaya başladığı zaman bazı belgeler talep edilmektedir. Toki kura listesine girebilmeniz için bu belgeleri zamanında ve eksiksiz teslim etmelisiniz.

  • Kimlik fotokopisi
  • Özel durumu olanlar için hak sahibi belgesi,
  • Engelliler için rapor,
  • Emekliler için ise emekli olduğunu gösterir belge gerekmektedir.

Toki başvurusu yapacak olanların 25 yaşından büyük olması, hane gelirinin 4500 TL altında olması gerekmektedir. Hane halkından sadece 1 kişi kuraya katılmaktadır. Toki sonuçları ilan ettiğinde ev sahibi olacaklar peşinatı öder ve ardından belirlenen taksitler ödenmeye başlanır.