TOKİ Konutlara Hakkında Detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelen ve 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülen 250 bin sosyal konut içeren Toki projeleri dar gelirli vatandaşlarda büyük ilgi uyandırmıştır. 250 bin konutun 50 bin’lik bölümü için 2019 mart ayında başvurular alınarak süreç başlatılmış oldu. 67 ilde 50 bin konut inşaatını içeren projelere başvurularda büyük yoğunluk yaşandı. Haziran ve Temmuz aylarında yapılan Toki kura çekimi ile hak sahiplerinin belirlenmesiyle taraflar arasında sözleşmeler imzalanarak süreç tamamlanmış oldu.

2019 projelerinde yaşanan bu yoğun ilgi ile birlikte 2020 yılında da Toki evleri için başvuruların alınacağı ve 2023 yılına kadar toplamda 250 bin Toki konutunun sahipleriyle buluşacağı belirtilmiştir. Başvuru ve kura takvimi ile birlikte kura sonuçları da Toki web sayfası üzerinden duyurulacaktır. Bu sonuçları ve tüm duyuruları siteden takip edebilirsiniz. Kura için katılma hakkınız varsa ve çekilişe canlı olarak katılmak istiyorsanız bunun için siteden çekiliş gün ve saatini ve adresini öğrenerek gidip çekilişi izleyebilirsiniz.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

Toki’nin 2020 yılında yürüteceği projelere başvuruda bulunabilmek için bazı şartlar öngörülmektedir. T.C. vatandaşı olmak öncelikli şart olup başvuru esnasında 25 yaşını doldurmuş olmak, başvuru yapılacak projenin bulunduğu il ve ilçede son 1 yıldır oturuyor olmak ve bu durumu belgelemek aranan şartlardandır. Hane halkı toplam gelir tutarının 4 bin 500TL’yi (İstanbul için 4 bin 800 TL olup bu tutarlar 2020 yılı için tekrar belirlenecektir) geçmemesi, Toki projelerinden daha önce faydalanmamış olmak ve başkaca bir konutun maliki olmamak da Toki’nin başvuru sahiplerinde gözettiği şartlardandır.

Toki Konutları Hakkında Diğer Detaylar

Sosyal konut projelerinde başvuru sayısının fazla olması dolayısıyla Toki çekiliş usulü uygulanmaktadır. Toki başvuru sahipleri arasında yapılan kura çekimi ile ev sahibi olmaya hak kazananlar belirlenmekte ve Toki web sitesinden ilan edilmektedir. Toki sonuçları web sitesinden ilan edildikten sonra öngörülen süre içerisinde gerekli evraklarını tamamlayan hak sahipleri ile Toki arasında konut sözleşmesi imzalanarak süreç tamamlanmaktadır. Bu sözleşmeden sonra yapmanız gereken taksitleri güncel halleriyle zamanında ödemek olacaktır.