TOKİ Konutları Zaman Yapılıyor?

İnsanların yaşamında ev olmazsa olmaz olan kavramlardan bir tanesi. Her insan eninde sonunda ev sahibi olmak istiyor. Çünkü kira ödemenin sonu yok. Ama kimi zaman peşin para ile ev sahibi olmak çok mümkün olmuyor. Bunun yanında banka kredisi ile ev sahibi olmak istendiğinde aylık banka faizleri çok yüksek olabiliyor. İşte böylesi durumlarda birçok insan için en doğru seçenek TOKİ oluyor.

Toki evleri olarak adlandırılan bu evler ülkemizin birçok kentinde bulunuyor. İnsanlar kentin genellikle dış kesimlerinde yer alan bu evlere Toki çekiliş yapıldığı zamanlarda katılarak kendi evlerine kavuşabiliyorlar. Yapılan bu çekilişler ise kentten kente değişiyor ve yılda bir kere yapılıyor. Toki çekilişlerinin ne zaman olacağını öğrenmek için kurumun internet sitesine girmek ve/veya haberleri takip etmek gerekiyor.

Kimler Tokiden Ev Sahibi Olabilir?

Toki başvuru yapmak için insanlarda aranan belli başlı bazı hususlar var. Herkes Toki’den ev sahibi olmak için başvuru yapamıyor. Bu evlere sahip olmak isteyenlerin üzerinde başka bir mülk olmaması, başvuru yapılan lokasyonda yaşaması, düşük veya orta gelir grubundan olması ve bunu belgeleyebilmesi gerekiyor. Ayrıca daha önce TOKİ’den ev alınmamış olması gerekiyor. Bu koşullara uyanlar Toki evlerinin çekilişlerine katılarak eğer kendilerine ev çıkarsa Toki sonuçları neticesinde evlerini almak ve yaşamak noktasında ilk adımı atmış oluyorlar. Seçilen ev tipine göre aylık ödeme miktarı da ortaya çıkıyor.

Neden Tokiden Ev Sahibi Olmalı?

Tokiden ev sahibi olmak son derece avantajlı olan bir olgu. Bir kere birçok kentte aylık kiradan daha az bir para ile ev sahibi olmak mümkün. Evler aynı zamanda sosyal tesislerin de olduğu bölgelerde olduğu için kaliteli ve konforlu bir yaşam sahibi olunuyor. Toki kura sonucunda ev sahibi olmak kişilere sunulan bir ayrıcalık ve uzun vadede oldukça karlı olan bir yatırım. Bu fırsatı değerlendirerek ev sahibi olmak isteyenlerin öncelikle bu konutlara sahip olmak için yapılacak başvuruda neler istenildiğine dikkat edilmelidir. Şayet şartlar uygun ise bu konutlara başvuru hakkı elde edebilirsiniz.