TOKİ Konutlarına Başvuru Şekli

Ev sahibi olmak birçok insanın hayalidir. Bazen insanlar yıllarca sadece başlarını sokacak bir evleri olsun diye, yıllarca çalışır ve para biriktirir. Sonrasında da bütçesine en uygun olan evi bulmak ve satın almak ister. Bazen de hiçbir zaman yeterli parayı denkleştiremez ve ev sahibi olup, kiracılıktan kurtulma hayalini gerçeğe dönüştüremez. Toplu Konut İdaresi yani TOKİ bunun için yeni yeni projeler üretmeye gitmiştir. Ve bunun sonucunda da insanları daha kısa zamanda hayallerine kavuşturmayı amaç edinmiştir. TOKİ’nin yaptığı projelerden biri de kira öder gibi ev sahibi olmaktır. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. En sonunda da TOKİ kura ile ev sahibi olacak aday belirlenmektedir. 2019 yılının Ekim ayında ev sahibi olmak isteyenler TOKİ konutlarına 345 TL’den başlayan fiyatlarla başvuru yapabileceklerdir.

TOKİ Evleri ve Başvuru

TOKİ’ nin yaptığı proje ile TOKİ başvuru şartlarına uygun başvurular kabul edilmektedir. Sonrasında ise TOKİ çekiliş düzenler. En sonunda da bu çekilişin sonucunda ev sahibi olmak isteyen adaylar yeni evlerine kira öder gibi sahip olurlar. TOKİ kurasına katılım sağlanabilmesi bazı şarları da beraberinde getirmektedir. Mesela hane halkının 3 bin 200 TL olması gibi bir şart vardır. Eğer başvuru yapacak kişi daha önceden TOKİ ‘nin vermiş olduğu konut kredisini kullanmışsa ya da daha önceden TOKİ’ den konut satın almışsa başvuru yapamamaktadır.

TOKİ ile ev sahibi olmayı isteyenlerin başvuru şartlarını çok iyi okumaları tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi sözleşme imzalansa bile şartlara uymayan bir durum ortaya çıkarsa sözleşmenin iptal edilmesi söz konusu olmaktadır. Bu sebeple işlemlere başlamadan şartlara dikkat etmek uygun olacaktır.

TOKİ Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

TOKİ başvurusu yapıldıktan sonra eğer başvuru sürecinde yapılan araştırmada başvuru şartlarının belirtilen özellikleri taşınıyorsa ev sahibi olmak isteyenlerin sayısına göre TOKİ kura düzenlemektedir. Yapılacak olan kura sonucuna göre de adaylar belirlenir. Sonrasında da il il TOKİ kura çekilişi yapar. Sonrasında da kura talihileri TOKİ sonuçları için TOKİ’ nin resmi internet sitesini ziyaret ederek sonuçlara ulaşabilirler.

katilimevim-sabit-reklam