TOKİ Konutlarına Kimler Başvurabilir?

Toplu konut idaresi tarafından dar ve orta gelirli aileler için yapımına başlanan TOKİ evleri kuraları hızla çekilmeye başlandı. 2019 yılında Türkiye geneli 50 bin konut yapan ve oldukça fazla TOKİ başvurusu alan toplu konut idaresi, TOKİ evlerini tek tek sahipleriyle buluşturuyor. TOKİ çekilişi ile isimleri çıkan şanslı kişiler TOKİ tarafından belirtilen ön ödemeyi yaptıktan sonra ilk TOKİ ev sahiplerinin ilk taksitleri başlıyor.

Toki ile ev sahibi olmayı düşünenler için pek çok proje bulunmaktadır. Bu projeler içerisinde kendinize en yakın olan projeleri inceleyerek bu projeler için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru şartlarını iyice inceleyip uygun olmayan bir durumun bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çekişe katılıp ev hakkın kazandıktan sonra şartlardan birine uymadığınızın tespit edilmesi ile sözleşmeniz iptal edilebilir.

Sosyal Konut Projesi

TOKİ 2019 yılında 50 bin sosyal konut yapacağını açıkladı. Yapılan bu TOKİ evleri 2+1 ve 3+1 olarak 2 sınıfa ayrılmakta. TOKİ başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra TOKİ kura çekilişinde isimleri açıklanan kişiler bu evlerden birine sahip olmaya hak kazandı. Sosyal konut projesindeki TOKİ evleri Türkiye’nin 67 ilinde ve 140 proje ile belirlendi. Sosyal konut projesi ile kendine yenilik getiren TOKİ bu projeyi tamamen yatay mimari olarak tasarladı.

TOKİ’ye Kimler Başvurabilir?

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen kişiler TOKİ tarafından belirlenen belirlediği başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir. TOKİ evleri seçeneklerinden birine sahip olmak isteyenler en az 1 yıl başvuru yapmış olduğu ilde ikamet etme zorunluluğu taşımaktadır.  Üzerlerine herhangi bir mal varlığı bulunmaması gerekmektedir. Alt gelirli olduğunu ispatlamalıdırlar. Hane halkından sadece 1 kişi başvuru yapabilecek.

TOKİ bu şartları yayınladıktan sonra ve kriterlere uygun olanlar TOKİ başvuru işlemi yapabilirler. Başvurularını yapan ve şartları taşıdığı anlaşılan kişiler TOKİ evleri için TOKİ çekilişlerine katılmaya hak kazanırlar. TOKİ kura listelerinde isimleri çıkan kişiler ön ödeme yapmak için TOKİ resmî sitesinde açıklanacak TOKİ sonuç açıklama tarihi beklerler. Sonrasında vatandaşlar satış bedeli üzerinden uzun vade esnekliğiyle taksitler halinde ödemelerine devam ederler. TOKİ’nin vermiş olduğu imkanlarla ev sahibi olurlar.