TOKİ Kura Çekilişi Ne Zaman Yapılacak?

TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmayı mı istiyorsunuz? Kira öder gibi ev sahibi olmanın yollarını mı arıyorsunuz? Bunun için TOKİ başvurusu konusuna hakim olmanız ve başvuru koşullarını tam olarak karşılayıp karşılamadığınızı bilmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak TOKİ dar gelirli vatandaşların ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmeleri noktasında pek çok önemli kazanımı sunabildiği biliniyor. Bu durum ise doğal olarak TOKİ aracılığıyla konut sahibi olabilmek isteyenlerin sayısını arttırıyor. Elbette ki TOKİ evleri ülkemizin hemen her kentinde hatta pek çok ilçesinde dahi etkili bir şekilde yapılıyor. Bu da her yıl çok sayıda vatandaşın avantajlı bir şekilde ev sahibi olabilmelerini mümkün kılıyor.

TOKİ Süreci Tam Olarak Nasıl İşliyor?

Elbette ki TOKİ bünyesinde konut sahibi olmak isteyenlerin bazı aşamaları tamamlamaları gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak TOKİ başvuru işleminin eksiksiz bir şekilde yapılması şart oluyor. TOKİ başvurusu için T.C. vatandaşı olmak; 18 yaşını doldurmuş olmak ve üzerine kayıtlı bir evin bulunmaması gibi temel kriterleri karşılıyor olmanız gerekli oluyor. Elbette ki kimi TOKİ projelerinin kendine has başvuru şartlarını oluşturduğu da biliniyor. Bundan dolayı şayet başvuracağınız TOKİ projesinin detaylarını net bir şekilde öğrenebilirseniz; şartlarının da neleri kapsadığını öğrenmiş olursunuz. Böylece avantajlı bir şekilde konut sahibi olmak noktasında etkili adımları da kolaylıkla atmış olursunuz. Yine TOKİ aracılığıyla konut sahibi olmayı isteyenler; başvuru işlemleri sonrasında TOKİ kura çekimi ile karşı karşıya kalmaktadır. Kurada ismi çıkanlar, ev sahibi olmak noktasında önemli bir kazanımı da elde etmiş olmaktadır.

TOKİ Sürecinin Son Aşaması Nasıldır?

Eğer TOKİ çekilişi sonrasında isminiz çıkmışsa artık konut edindirme sürecinin son aşamasına gelmişsiniz demektir. Bu aşamadan sonra TOKİ bünyesinde yer alan konut projesine dahil olmak üzere birtakım resmi evrakları imzalamak durumundasınız. Bu evraklar, TOKİ ile aranızdaki sözleşmenin temel dayanağını oluşturacaktır. TOKİ sonuç aşamasından sonra artık, konutunuzun tamamlanarak tarafınıza teslim edilmesi sürecini beklemeye başlayabilirsiniz. Sözleşmede yazan tarih ve süre içerisinde de konutunuzu alabilmeniz de mümkün olacaktır.