Uşak’ta Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı

Ege Bölgesi’nin İç Anadolu’ya geçiş kısmında bulunan Uşak ilinde korona salgınından birlikte ev fiyatları etkilendi. Pandemi sırasında faizsiz ev sistemlerinden kura vakti gelip teslim alanlar oldu. Malum olduğu üzere kredisiz ev alma imkanı veren kurumlara taksitle ödeme yapılır. Fakat kimin ne zaman evini alacağı kura ile belirlenir. Katılımevim, bu kurumların önde gelen isimlerindendir.

Elinde parası hazır olduğu halde pandemi sırasında insanlar konut fiyatları seyrini görmek için beklemede kaldılar. Genel olarak ev sahibi olmak isteyenler salgından dolayı ev fiyatlarının düşeceğine dair yorumlar duydular. Çünkü ev almak isteyenler ilerisini göremediklerinden dolayı pandemi sırasında ev almadılar. Konut satışlarının pandemi sırasında düştüğü bir gerçek. Fakat ev fiyatlarının düşmesi bir hayal oldu.

Uşak 2020 Konut Fiyatları

2020 yılı hayatımıza büyük felaketlerle girdi. Dünyanın bütün ülkelerinin yaşadığı pandemi ise 2020 yılında yaşanan felaketler arasında yerini aldı. Pandemi sırasında peşin veya taksitle ev alan pek olmadı. Normalde satılan konut sayısından çok sayıda satış yapıldı. Satılık ev fiyatlarına bakılınca beklenenin aksine bir artış olduğu görülmekte. Pandemi öncesine göre konut fiyatlarında %11’lik bir artış var. Kiralarda ise bu artış %6 civarındadır.

Yatırımcıların bir kısmı pandemiden sonra konut fiyatlarının çok daha fazla artacağına dair yorumlar yapmaktadır. Yapılan yorumlar doğrultusunda yıkılmak üzere olan evleri alanların sayısı oldukça fazladır. Büyük kentlerdeki yatırımcılar özellikle sahibinden satılık yıkık dökük evleri düşük fiyata almaktadır. Böylece geleceğe yatırım yapmaktadır.

Uşak’ta Nasıl Evler Alınmalı?

Oturmak veya yatırım amaçlı alınacak konutlarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Salgından önce ev alacak olanlar daha çok bu özelliklere dikkat ederlerdi. Salgında ev alanlar daha çok evin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. Pandemide insanlar apartman dairelerine sıkışıp kaldıklarında bir bahçenin ne kadar değerli olduğunu anladılar. Bundan dolayı konut kredisi miktarını artırarak apartman dairesi yerine müstakil eve yönlenenler çok oldu.

Bahçeli, daha çok odası olan müstakil evler olası ikinci dalga durumunda daha risksiz ve daha yaşanabilir olacağından daha çok tercih edilir oldu. Normal zamanda da müstakil evler apartman dairelerinden daha yüksek fiyata sahipti. Pandemi ile müstakil evlerin fiyatları %25 oranında daha arttı. Müstakil ev almaya karar verenlerin ev kredisi miktarını artırmasında fayda vardır.