Van’da Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı

Ülkemizin sınır kentlerinden Van ilinde inşaat sektörü pandemi sırasında işlemeye devam etti. Konut fiyatları pandemiden etkilendi. Fakat bu etkilenme ev almak isteyenlerin umduğu gibi olmadı. Ev sahibi olmak isteyenler salgın sırasında ellerinde paraları hazır olmasına rağmen ev almadılar. Bunun nedeni ilk defa böyle bir salgınla karşılaşılmış olması ve ilerleyen zamanın nasıl olacağının bilinememesidir.

Salgın zamanında yaşanan sokağa çıkma yasakları da konut satışının düşmesinde etkili oldu. Salgınla ilgili uzmanların yaptığı araştırmalar kısa sürede geçmeyeceği yönünde oldu. Böylece insanlar tedbirlerini alıp hayatlarına devam etmeye karar verince satılık ev fiyatları gerçeği ortaya çıktı. Van’da ev fiyatları salgın öncesine göre artmış olduğu görüldü.

Van Konut Fiyatları 2020

Sadece Van ilinde değil ülkemizin genelinde taksitle ev alma düşüncesinde olanlar yükselen fiyatlarla karşılaştı. Ülkemiz genelinde konut fiyatlarının %11 oranında arttığı görülmektedir. Salgın sırasında konut satışlarının düşmesi ev kredisi çekerek ev alacak olanlarda ev fiyatlarının düşebileceğine dair bir umut oluşturmuştu. Hatta konut kredisi başvurusu kabul edilenler fiyatlarla ilgili neler olacağına dair net bilgilerin oluşmasını beklediler.

Salgından sonra hali hazırdaki durum fiyatların arttığını göstermekte. Fakat bunun nasıl devam edeceğine dair net bir bilgi bulunmamakta. Düşüş olur mu yoksa devamlı bir artış mı söz konusu olur bunu bilmek oldukça zordur. Bazı yatırımcılar konut fiyatlarının artacağını düşünüp kötü durumdaki dairleri bile sahibinden uygun fiyatlarla almaktadır. İleriye yönelik iyi bir yatırım olduğunu düşünmektedirler.

Van’da En Çok Tercih Edilen Ev Alma Yöntemi

İnsanlar salgın öncesinde ve sonrasında Katılımevim gibi faizsiz, kredisiz ve peşinatsız sistemleri tercih etmektedir. Salgınla birlikte dünya bir ekonomik kriz yaşamakta. Yaşanan ekonomik krizde hiç kimse yok yere parasını bankaya vermek istemediğinden konut kredisinden uzak durmaktadır. Faizsiz ev sistemlerde yalnızca evin bedeli ve organizasyon ücreti ödendiğinden sorun olmamaktadır. Organizasyon ücreti çok az bir bedeldir.

Van’ın evleri oldukça büyüktür. Büyük olmasına rağmen insanlar salgın sırasında evde kalınca çok sıkıldılar ve bunaldılar. Bundan dolayı kredisiz ev alacak olanlar apartman dairesine değil müstakil evlere yöneldiler. Müstakil evlerin bahçesi olduğundan salgın sırasında daha yaşanabilir bir ortam sunmaktadır. Ayrıca sadece bir ailenin yaşıyor olması da olası salgın risklerini azaltmaktadır.