Yalova’da Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı

Yalova, kaplıca ve tatil beldeleriyle ülkemizin gözde kentlerinden biridir. Dünyayı etkileyen salgın Yalova ev fiyatları üzerinde de etkili oldu. Salgın zamanında konut fiyatları nasıl olacak diye beklemede olanlar vardı. Fiyatların netleşmesi ile birlikte ev sahibi olmak için planlar yapıldı. Geçen seneki satılık ev miktarında bu sene düşüş olduğu bir gerçek. Çünkü insanlar ilk defa yaşadıkları salgından dolayı ileriyi görememekteler.

Uzmanlar salgının yakın zamanda bitmeyeceğini tedbirli bir şekilde hayata devam edilmesi gerektiğini duyurdular. Yasaklar kalkınca ev almak isteyenler araştırmalarını yapmaya başladı. Yapılan araştırmalarda salgın sırasındaki ev satışlarının düşmesinden dolayı fiyatların düşeceğinin hayalini kuranlar yanıldıklarını anladı. Çünkü konut fiyatları eskiye oranla artmıştı.

Yalova Konut Fiyatları 2020

Yalova, deniz kenarında çok büyük olmayan yapısı ile insanları cezbetmektedir. Tatil alanları da bulunan kentte konut fiyatları salgın ile birlikte değişti. Ülkemiz genelinde konut fiyatlarının %11 oranında arttığı bilinmektedir. Yapılan analizler kiraların da %6 oranında arttığını göstermektedir. Ev kredisi alarak ev almayı planlayanlar hesaplarını yeniden yapmalıdır. Eskiye göre yapılan konut kredisi hesapları yeterli olmayacaktır.

Şimdi almayıp Katılımevim gruplarına dahil olacak olanlar ise biraz yüksek taksitler üzerinden hesaplama yapmalıdır. Faizsiz ev sistemlerinde kura ile ev sahibi olunmaktadır. Kredisiz ev kurumlarından ne zaman kuranın çıkacağı belli değildir. Kura çıkıncaya kadar ev fiyatlarının ikinci bir salgınla birlikte hangi seviyelerde olacağını kestirmek mümkün olmadığı için tedbirli olmakta fayda vardır.

Yalova’da Nasıl ve Nerden Ev Alınmalı?

Yatırımcıların bazıları salgından sonra ev fiyatlarının uçacağına inanmaktadır. Bundan dolayı ev kredisi gibi imkanları değerlendirerek yatırım amaçlı ev almaktadırlar. Sahibinden çok iyi durumda olmayan evleri alan yatırımcılar bu evlerin ilerleyen zamanlarda çok değerleneceğini ifade etmektedirler. Gerçekten durumun nasıl olacağını şuanda kestirmek oldukça zor görünmekte.

Belli olan bir durum var ki o da müstakil evlerin fiyatlarının salgından öncesine göre %25 oranında arttığıdır. Normalde apartman dairesine göre müstakil evler daha pahalıydı. Yeni gelen zamlarla birlikte daha da yükselmiş oldu. Taksitle ev alacak olanlar müstakil düşünüyorlarsa ekleme yapmalıdır. Konut kredisi çekerek alacak olanlar ise kredinin miktarını biraz daha artırmalıdır.