Yozgat’ta Salgından Sonra Konut Satış Fiyatı

İç Anadolu’nun güzel kentlerinden olan Yozgat ilinde konut fiyatları yaşanan salgından etkilendi. Dünya insanlarının hepsini etkileyen salgın ekonomik alanda birçok sektörü de etkiledi. Ev sahibi olmak isteyenler salgın zamanında biraz daha beklemeye karar verdiler. Çünkü yaşanılan salgının ev fiyatları üzerinde nasıl bir etkisinin olacağını bilemediler. Fiyatlarda bir belirginlik olmasını beklediler.

Yaşanan salgından dolayı sokağa çıkma yasakları konulunca insanlar ev almak isteyenler evlerinden çıkamadılar. Ayrıca ekonomik olarak ilerleyen zamanın ne göstereceğini de bilemeyenler salgın sırasında ev alamadılar. Pandemi sırasında satılık ev oranlarının düşmesi insanlar konut fiyatlarının düşebileceğine dair bir ümit meydana getirdi. Fakat beklenen gibi olmadı. Normalde sahibinden satılan evler biraz daha uygun olurken onların fiyatlarının dahi arttığı görüldü.

Yozgat Konut Alma Yöntemleri 2020

Yozgat ilindeki konutların fiyatları, diğer Anadolu kentlerindeki fiyatlara yakındı. Katılımevim, Yozgatlıların ev almak için kullandıkları yöntemlerdendir. Faizsiz ev sistemi olmasından dolayı halk tarafından benimsenmiş olan sistem kura ile ev sahibi olmaya imkan tanımaktadır. Kredisiz ev almak isteyenlerin başvurduğu yegane sistemdir. Kredi olmadığından dolayı bankaya ödenen ek ödeme yoktur.

Salgın ile birlikte dünya ülkelerinin çok büyük bir kısmının ekonomisi ciddi anlamda etkilendi. İnsanlar kendi ekonomik durumlarını garantiye almak istemektedir. Bundan dolayı gereksiz ödemeler yapmak istemezler. Bundan dolayı konut kredisi alarak evin maliyetinin üzerinde ödemeyi salgın zamanında doğru bulmamaktadırlar. Bankaya gereksiz ödeme yapmak yerine Katılımevim gibi kurumları tercih edenlerin oranları salgın zamanında artmış durumdadır.

Yozgat Konut Fiyatları 2020

Ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Yozgat ilinde de ev fiyatları arttı. Ülke genelinde yapılan analizler ev fiyatlarının salgın sonrasında %11 oranında artığını göstermektedir. Satılık ev fiyatlarının yanında kiralık evlerin fiyatlarında da %6’lık bir artış yaşandı. Taksitle ev almayı düşünenler yükselen ev fiyatları dikkate alarak yeniden plan yapmalıdır.

Salgından sonra Yozgat’ta müstakil evlere olan talep de arttı. İnsanlar salgın yasakları sırasında evlerinde kalınca çok bunaldılar. Müstakil evde oturmanın konforu apartmanlarda olmadığından dolayı bazı insanlar evde kalmakta zorlandı. Tek ailenin yaşadığı müstakil evlerde salgın riski azdır. Bundan dolayı olası ikinci dalgaya karşı insanlar tedbirli olup ev kredisi çekerek müstakil ev almayı tercih etmektedir.